Zdroj: freeimages.com

[quote]Ministerstvo dopravy zpracuje pro vládu materiál, který umožní mezi kraje rozdělit 420 milionů korun jako kompenzace za zvýšení mezd řidičů linkových autobusů, které nařídila vláda. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Požadovaných 420 milionů dostanou kraje prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který krajům posílá peníze na opravy silnic nižších tříd. Kabinet by se měl otázkou vyplacení těchto peněz zabývat 10. července. Podle Asociace krajů ČR už ale existuje předběžná dohoda a jednání bude formální.[/quote]

,,Jsem ráda, že konečně došlo k dohodě mezi vládou a kraji a že finanční prostředky, které kraje musely vynaložit v souvislosti s navýšením mezd řidičům, se nyní částečně pokryjí. Prostředky budou poskytnuty na opravy silnic II. a III. tříd, tedy v souladu s původním návrhem krajů, který byl deklarován na začátku letošního roku,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně Asociace krajů ČR a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová.

Asociace krajů původně chtěla na mzdy řidičů od vlády 840 milionů korun. Kraje ale 5. května nakonec souhlasily se 420 miliony.

Vláda rozhodla o zvýšení výdělků řidičů autobusů od ledna. Minimální mzdový tarif se zvedl ze 71,60 na 98,10 korun za hodinu, tedy z 12.100 korun na 16.400 korun měsíčně. Za hodinu čekání mezi spoji by se mělo platit 88,30 místo 50 korun. Při rozdělené směně by měl také náležet příplatek deset procent základní hodinové sazby za ztížené podmínky. Kvůli neplnění těchto podmínek uspořádali šoféři začátkem dubna v pěti krajích jednodenní stávku.

Zdroj: ČTK