[quote]Dopravní a logistická společnost, která zajišťuje v Přerově městskou hromadnou dopravu, přišla podle vedení radnice kvůli platební neschopnosti o pět pronajatých autobusů. Výpadek se podle primátora Vladimíra Puchalského (Společně pro Přerov) již odrazil na omezení některých spojů. Město nevylučuje vypovězení smlouvy. Dopravce má smlouvu na provozování MHD s městem na deset let, problémy s veřejnou dopravou jsou v Přerově dlouhodobě. Společnost uvedla, že se snaží dopravu zajišťovat v takovém rozsahu, aby cestující změny nepocítili.[/quote]

Podle primátora firma městu ve čtvrtek oznámila, že se dostává do insolvence, neboť neplatí za nájem autobusů. „Pět autobusů jim ve čtvrtek společnosti zabavily a odvezly do vlastních dep. Vypadly tím některé spoje. Situace není kritická, že by doprava nejezdila, ale první hlasy se už objevují,“ uvedl Puchalský. První den odstávky chybělo v dopravní špičce podle radnice na náměstí TGM sedm ze 47 spojů. Šlo hlavně o spoje 102 a 105 obsluhující zastávky ve směru na Vinary a okruh města.

Podle Puchalského bude město zřejmě muset vstoupit do režimu mimořádného provozu. Není ani vyloučeno, že v krajním případě smlouvu vypoví, zadá zakázku předem určenému provozovateli a vyhlásí nové výběrové řízení.

Vedení radnice se sešlo se zástupci dopravce. Radní zároveň jednají s novým možným dopravcem, podrobnosti zatím nezveřejnili. Problémy by mohly být v pondělí, kdy je třeba zajistit obslužnost pomocí více autobusů. „Současná situace není pro společnost jednoduchá, nicméně dopravní obslužnost zajišťujeme v takovém rozsahu, že občan jakoukoliv změnu téměř nepozná,“ uvedli zástupci dopravce v prohlášení. Společnost zároveň odmítla, že by vůči ní bylo zahájeno insolvenční řízení. O současné situaci prý nadále intenzivně jedná.

Smlouvu s vítězem tendru na MHD podepsalo bývalé vedení města předloni v březnu, platit má do konce března roku 2024. Dopravce nabídl městu cenu 136,8 milionu korun bez DPH. O zakázku se ucházela také firma ČSAD Havířov, která nabídla, že dopravu zajistí za 190 milionů. Město původně odhadovalo cenu zakázky na 250 milionů korun bez DPH. Tehdejší zástupci radnice odmítli, že by cena byla podbízivá. Současné vedení radnice má ale jiný názor. „Je to jedna ze zakázek, která smrdí,“ řekl Puchalský

Dopravní a logistická společnost Přerov, která je dceřinou firmou Slovenské autobusové dopravy (SAD) Trnava, jež provozovala MHD v Přerově v minulosti, se potýká se ztrátami. Například v roce 2014 prohloubila prodělek na 4,2 milionu korun z 0,9 milionu o rok dřív. Z předchozích let měla přitom neuhrazenou ztrátu 2,6 milionu Kč. Firma má základní kapitál 3,75 milionu korun, takže na konci roku 2014 vykázala záporný vlastní kapitál 2,3 milionu a její dluhy činily 6,4 milionu Kč. Dopravce se s městem dlouhodobě pře ohledně výkladu smlouvy a kompenzace, podal kvůli tomu žalobu. Problémy byly před rokem také s platy řidičů autobusů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno