[quote]Švédsko v reakci na uprchlickou krizi začíná od dnešního dne uplatňovat zákon, podle kterého musí všichni dopravci pod hrozbou pokuty až 50.000 švédských korun (téměř 150.000 Kč) kontrolovat totožnost svých pasažérů mířících do Švédska. Opatření tvrdě kritizují provozovatelé vlaků, autobusů a trajektů, ale i dánská vláda.[/quote]

Desetimilionové Švédsko prudce změnilo svou otevřenou politiku vůči migrantům, když loni zde požádalo o azyl více než 160.000 osob, hlavně ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. V polovině listopadu země obnovila pasové kontroly na hranici u Malmö.

K hraničním kontrolám kvůli krizi přistoupily již i další země v Evropě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Francie či Belgie. Odůvodňují to mimořádnými okolnostmi týkajícími se bezpečnosti a hrozeb terorismu.

Švédské státní dráhy SJ již oznámily, že od dnešního dne ruší veškeré železniční spoje s Dánskem, neboť společnost nebude schopná kontrolu totožnosti cestujících provádět. Další železniční přepravci omezují počet souprav a varují, že cesta mezi oběma zeměmi by se mohla výrazně prodloužit.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno