Zdroj: Archiv

[quote]Autobusoví dopravci z jižní Moravy stále neví, kde vezmou peníze na zvýšení mezd řidičů podle vládního nařízení, které začne platit 1. ledna 2017. Vláda rozhodla, že řidiči budou mít vyšší mzdy, neurčila však, kdo je zaplatí. Člen představenstva ČSAD Tišnov Ladislav Sova řekl, že náměstek hejtmana Roman Hanák dopravcům v prosinci pouze zaslal dopis, že se bude snažit o řešení. Jak situace dopadne, nechtěl Sova předjímat.[/quote]

Hanák podle krajské mluvčí Moniky Brindzákové stále nedostal odpověď od ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva financí, na něž se kvůli čerpání peněz na zvýšení mezd řidičů obrátil. Ministerstvo práce začátkem prosince napsalo, že se očekává, že zvýšené náklady zaplatí kraje. Hanák naopak očekává, že když o zvýšení mezd rozhodla vláda, tak to také zaplatí.

Dopravci jsou tak v patové situaci, protože na zvýšení platů nemají peníze. Náklady se jim zvýší zhruba o 3,50 koruny na kilometr. Za hodinu jízdy musejí dostat řidiči minimálně 98,10 koruny a za hodinu čekací doby 78 korun.

Zatím to asi budeme řešit přesunem z jedné kapsy do druhé. Ořežeme řidičům benefity a navýšíme základní mzdu. Jak se zachovají oni, je otázka. Snažíme se i tento týden s nimi mluvit a řešit to. Na kraji to však teď neřeší nikdo a všichni jsou asi na dovolené,“ poznamenal Sova.

Nevidí jiné východisko, než že s kolegy znovu vyrazí po Novém roce za Hanákem, aby se situace co nejdříve vyřešila. „Kraj má dost peněz, ale nechce je dát,“ míní Sova. Podle něj je situace nejhorší právě na jižní Moravě, obdobná je ještě na Vysočině. „Ale například ve Zlínském kraji se domluvili a kraj dopravcům platby navýší,“ uvedl Sova.

Brindzáková ještě upozornila na to, že kraj očekává i stanovisko antimonopolního úřadu. Kraj totiž smlouvy s většinou dopravců uzavřel na základě veřejných soutěží a obává se sankcí v případě, že zvýší platby. Kraj také při schvalování rozpočtu počítal s rezervou 150 milionů korun, která by měla pokrýt potřebu dopravců v prvních měsících roku.

Jednatel společnosti Dopaz František Zunka se už dříve vyjádřil, že předpokládá, že kraj či stát peníze nakonec zaplatí. V případných soudních sporech věří v úspěch dopravců, protože ti si nemohou v objednávané dopravě kompenzovat vyšší náklady vyšším jízdným.

Průměrné platy řidičů na jižní Moravě v roce 2015

dopravce plat
Adosa 24.700
ČAD Blansko 21.300
Vydos Bus 20.600
ČSAD Tišnov 24.900
ČSAD Hodonín 22.400
ZDS-Psota 21.000 (za rok 2016)
DPMB 28.000 (za rok 2016)

Zdroj tabulky: výroční zprávy ve Sbírce listin, informace od dopravců

Zdroj: ČTK