[quote]Dopravní podnik města České Budějovice (DPMČ) chce do obnovy vozového parku a nových technologií investovat v dalších letech asi 600 milionů korun, závisí to na tom, jak se podaří získat dotace. Pořídit hodlá vozy s alternativními pohony. V plánu je také návrat městské hromadné dopravy na náměstí Přemysla Otakara II. Novinářům to dnes řekli zástupci Dopravního podniku.[/quote]

Cestujícím chce firma, vlastněná městem, nabídnout také možnost platit kreditní kartou. Dopravce zvažuje i zavedení jednotné městské karty.

V následujících letech chceme, aby po Českých Budějovicích začaly jezdit ekologické elektrobusy a více autobusů na CNG pohon (stlačený zemní plyn),“ uvedl ředitel DPMČ Slavoj Dolejš. V současnosti má podnik 83 autobusů a 58 trolejbusů. Průměrná životnost jednoho vozu je 10 let. Do poloviny příštího roku by podle Dolejše měly cestující v Budějovicích vozit i elektrobusy. Stát by měly zhruba 150 milionů korun. Podle současných plánů by firma do konce roku 2018 měla nakoupit 11 elektrobusů, 23 CNG autobusů a 15 trolejbusů. Všechny budou plně klimatizovány.

Podnik má v plánu v příštím roce instalovat do vozů MHD platební terminály. „Cestující by platili přímo ve voze bezkontaktní platební kartou. V každém voze by měly být dva takové terminály. Věříme, že se nám to podaří v první polovině příštího roku,“ řekl Dolejš.

DPMČ chce také po více než 60 letech vrátit na náměstí Přemysla Otakara II. městskou hromadnou dopravu a zřídit dvě nové zastávky v centru města. „Už je o tom téměř rozhodnuto. Věřím, že to vyjde,“ uvedl Dolejš a dodal, že v plánu je i zavedení jednotné městské karty, která by měla fungovat podobně jako například Plzeňská karta. „S kartou by mělo být možné platit i například parkování nebo kulturní představení,“ řekl ředitel dopravního podniku.

Tradice MHD v Českých Budějovicích sahá až do roku 1909. Současný provozovatel vysílá své vozy na 14 autobusových a osm trolejbusových linek. Ročně najedou 5,7 milionu kilometrů a přepraví 39 milionů cestujících. Společnost zaměstnává 398 zaměstnanců.

Dopravní podnik si letos připomíná dvě významná výročí, 65 let od zavedení autobusové dopravy a 25 let od obnovení trolejbusové dopravy v Českých Budějovicích.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno