[quote]Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) připravuje další etapu modernizace tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Rekonstrukce zbylých úseků v celkové délce zhruba 4,5 kilometru přijde podle odhadů na 585 milionů korun bez DPH. Práce by měly začít ve druhé polovině příštího roku, hotovo má být do konce roku 2020.[/quote]

,,Než se uzavře tramvajová trať z Liberce do Jablonce, tak musí být dokončena přeložka silnice I/14 z Kunratic do Jablonce. Ta by měla být hotova na konci května příštího roku. My tam zvažujeme různé možnosti a určitě tam ta uzavírka tramvaje nebude dříve než od prázdnin, chceme jezdit co nejdéle,“ řekl ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar.

Přípravu stavby komplikuje vedení plynu, v předstihu připravuje podnik také demolice některých objektů na trase.

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955 a modernizaci už potřebovala, naposledy se kompletně rekonstruovala v 70. letech. Trať je nejdelší meziměstskou tratí v Česku, denně přepraví zhruba 11.000 cestujících. Modernizace trati začala už v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru krajského města.

Za přispění EU se v posledních letech do tratě investovalo téměř 700 milionů korun. Postupně prošel kompletní opravou šestikilometrový úsek z centra Liberce až k výhybně ve Vratislavicích. Před dvěma lety byla dokončena rekonstrukce kilometrového úseku od zastávky Měnírna k Brandlu u Jablonce a také konečná v Jablonci. Díky modernizaci je většina z opravené části dvojkolejná – provoz je díky tomu rychlejší a bezpečnější.

V závěrečné etapě čeká podle Wejnara modernizace úseky trati mezi zastávkou Kyselka a Měnírna v Zeleném údolí a dále část tramvajové tratě v úseku ulic U Nisy – křižovatka Budovatelů – Poštovní v Jablonci nad Nisou.

,,Tyto úseky v celkové délce 4,5 km byly naposledy opravovány ve větším rozsahu v roce 1975,“ poznamenal Wejnar. 

Součástí modernizace je sjednocení rozchodu kolejí v celé síti na standardních 1435 mm, dnes se z Vratislavic do Jablonce jezdí na metrovém rozchodu. Vyměnit a doplnit je třeba signalizaci, lepší bude také zabezpečení trati.

Zdroj: ČTK