[quote]Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) chyboval při nákupu osmi nových tramvají. Zakázku zhruba za 200 milionů korun vypsal letos o prázdninách, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ji ale zrušil. Rozhodnutí úřadu je pravomocné, dopravní podnik se proti němu neodvolal. DPMO plánuje vyhlásit nový tendr, jehož podmínky budou upraveny.[/quote]

Úřad dospěl k závěru, že podmínky tendru nebyly transparentní. V oznámení zadávacích podmínek si dopravní podnik vyhradil právo změny termínu dodávky.

„Zadávací podmínky tak uchazečům neposkytují jistotu ohledně termínu dodání,“ uvedl v rozhodnutí úřad.

Tento postup prý může ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Netransparentní byly podle úřadu i podmínky ohledně servisu a zaškolení zaměstnanců dopravního podniku.

Po zrušení zakázky může dopravní podnik vypsat tendr znovu, měl by ale kritizované podmínky tendru změnit.

„Dle odsouhlaseného harmonogramu projektu je možné ještě projekt realizovat, takže DPMO vypíše soutěž znovu. Samozřejmě podmínky soutěže budou upraveny tak, aby vyhovovaly připomínkám ze strany ÚOHS,“ uvedla mluvčí DPMO Martina Krčová.

Časový skluz nákupu nových tramvají podle Krčové nezkomplikuje provoz MHD v Olomouci.

„Zajištění tramvajového provozu není v žádném případě ohroženo. Vozidla nakupujeme v rámci plánované obnovy vozového parku, nikoliv z důvodu nezbytnosti pro zajištění provozu,“ uvedla.

DPMO modernizuje autobusy i tramvaje. Například v roce 2013 hlavně kvůli zprovoznění nové trati na sídliště Nové Sady pořídil 18 nových či modernizovaných tramvají za 370 milionů korun. Jejich nákup byl ze 75 procent financován dotací z Regionálního operačního programu Střední Morava.

Předloni DPMO provozoval 72 tramvají a 78 autobusů. Tramvaje ve stotisícové Olomouci v roce 2013 přepravily 25,568 milionu cestujících a autobusy 26,625 milionu lidí. Zatímco cestujících v olomouckých tramvajích v roce 2014, přibylo, u autobusů byla situace opačná.

Zdroj: ČTK