Zdroj: freeimages.com

[quote]Dopravní podnik Ostrava (DPO) chystá na léto speciálně upravenou tramvaj, kterou budou kromě cestujících moci využívat cyklisté. V tramvaji bude možné přepravit až 12 kol. Nasazena bude na linku číslo 5, která vede ze zastávky Vřesinská do turisticky atraktivní lokality Zátiší.[/quote]

Dopravní podnik tím podle něj reaguje na podněty cestujících. Tramvaj poprvé vyjede v srpnu. Vůz se totiž musí nejprve speciálně upravit a tyto úpravy musí schválit Drážní úřad.

,,Cestující, kteří mají dlouhodobou jízdenku, tak mohou s kolem nastoupit bez dalšího poplatku,“ uvedl ředitel DPO Daniel Morys.

Výhoda se vztahuje už na nejkratší typ dlouhodobé jízdenky s měsíční platností. Ostatní cyklisté si musí pro kolo koupit krátkodobou zlevněnou jízdenku.

,,Tato tramvaj může být využitelná i v zimě, takže na ní provedeme technické úpravy, aby zase mohla být využívána jako zimní tramvaj pro lyžaře, kteří pojedou na Skalku nebo Vaňkův kopec,“ řekl Morys.

Pokud se tramvaj osvědčí, není vyloučeno, že obdobných vozů v MHD v budoucnu přibude a budou jezdit i na jiných turisty oblíbených trasách.

Morys připomněl, že od 2. července začne platit letní jízdní řád. DPO se letos rozhodl, že i přes prázdniny zachová v provozu linku číslo 10, která slouží k rychlé přepravě cestujících z okrajové Dubiny do centra města. Důvodem je podle ředitele skutečnost, že se přes léto koná v centru města řada akcí. Na základě podnětů cestujících pak dopravní podnik například zavádí trvale přípoje linek 4 a 7 na zastávce Třebovická ve směru z Poruby, a to v pracovní dny večer a o víkendech.

V létě čeká dopravní podnik i posilování spojů, v červenci se ve městě koná nejprve festival Beats for Love a následně Colours of Ostrava. Připraveno bude 108 posilových spojů, které mohou přepravit až o 27.410 cestujících více než při běžném provozu.

Zdroj: ČTK