Zdroj: Wikipedia Commons/ ŠJů - CC-BY-SA-3.0

[quote]Dopravní podnik Ostrava (DPO) začal častěji uklízet v prostředcích městské hromadné dopravy. Chce zvýšit pohodlí cestujících a přilákat do MHD více lidí. Novinářům to včera řekli primátor Tomáš Macura a Daniel Morys, který před časem převzal řízení DPO. Počet přepravených cestujících v posledních letech klesá, loni jich dopravní podnik podle výroční zprávy přepravil přes 88 milionů, o rok dříve to bylo zhruba 91 milionů cestujících.[/quote]

Zatímco v minulosti se tramvaje uklízely pouze po odstavení, nově se uklízí i během provozu, a to na tramvajových smyčkách Hranečník a Vřesina.

Úklid zajišťují čtyři pracovníci rozděleni do dvou čet, které dopravní podnik využívá ve všedních dnech vždy od 10:00 do 15:00. Jejich úkolem je vyčistit interiér vozů odstavených během přestávky řidičů od odpadků a nečistot po cestujících.

Během září, kdy dopravní podnik službu zavedl, čety odpracovaly celkem 300 hodin, při nichž uklidily celkem 3630 vozů. V průměru tak pracovníci denně uklidili 172 vozů. Celkové náklady na čištění za celý měsíc dosáhly necelých 77.000 korun. Ročně by tak intenzivnější čištění tramvají mělo dopravní podnik stát zhruba milion korun.

U autobusů a trolejbusů se o úklid starají přímo řidiči, kteří interiér mají uklidit vždy na konci směny, za což dostávají příplatek ve mzdě. Náklady dosáhnou ročně asi dvou milionů korun. Zvýšené náklady na úklid dopravnímu podniku pomůže pokrýt město. Nově se v MHD objeví také nálepky, které budou cestující v případě potřeby upozorňovat na znečištěné sedadlo, které zatím nebylo uklizeno.

Kromě čistšího prostředí v prostředcích městské hromadné dopravy město usiluje i o větší bezpečnost cestujících. Na významných dopravních uzlech s velkou frekvencí pasažérů se v době dopravní špičky, tedy ráno mezi 06:00 a 09:00 a odpoledne od 14:00 do 17:00, pohybují strážníci Městské policie Ostrava.

Konkrétně se jedná o lokality: Karolina, Hlavní nádraží, Svinovské mosty, Mírové náměstí, Náměstí SNP, Hranečník a Sad Boženy Němcové. Strážníci se v nočních hodinách více pohybují i v některých frekventovaných spojích jako tramvajové linky 2,8,11 a 18, autobus 48 a trolejbus 108.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno