Zdroj: pixabay.com

[quote]Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavedl na dvou frekventovaných zastávkách městské hromadné dopravy, Karolině a Hranečníku, bezplatné wi-fi připojení. Do konce srpna se pokrytí internetovým signálem rozšíří na dalších deset zastávek a do konce roku pak přibude ještě na dalších osmi. Novinářům to dnes řekl ředitel DPO Daniel Morys. V budoucnu by měla bezplatná wi-fi síť fungovat i v dopravních prostředcích.[/quote]

„Součástí strategie dopravního podniku je poskytovat větší komfort cestujícím. Poskytnutí připojení k internetu patří ke standardním službám, které by veřejná doprava měla poskytovat,“ uvedl Morys.

Na vybudování wi-fi sítě dopravní podnik spolupracuje s městskou společností OVAnet. Náklady na kompletní vybudování nové infrastruktury by neměly překročit částku 1,6 milionu korun.

„Vyvinout technické řešení nebylo jednoduché, protože právě zkušenosti z jiných měst nám ukázaly, že chování lidí v různých časech a špičkách je různé. Hledali jsme takové technické řešení, aby to připojení bylo dostatečné při jakémkoliv množství lidí,“ uvedl Morys.

Wi-fi připojení by tak mělo zvládnout i větší nápor uživatelů například v době velkých kulturních či sportovních akcí, kdy je MHD přetížená.

„V průběhu září bychom měli vysoutěžit společnost, která by nám poskytla wi-fi i do vozidel. Do konce března příštího roku by všechna vozidla, kterých je více než 600, měla být vybavena komunikační jednotkou, která umožní připojení k internetu,“ dodal Morys.

Zastávek má dopravní podnik asi 700. Všech 20, na nichž bude pokrytí do konce roku, patří mezi nejvytíženější.

Zdroj: ČTK