[quote]Brněnský dopravní podnik včera otevřel vedle vozovny ve Slatině v Hviezdoslavově ulici novou veřejnou plnicí stanici na stlačený zemní plyn CNG. Podle ředitele dopravního podniku Miloše Havránka je výjimečná rychlostí plnění, a to díky připojení na vysokotlaké potrubí, což je v Česku ojedinělé. Osobní auto má díky tomu plnou nádrž za tři až pět minut, řekl na tiskové konferenci.[/quote]

Dopravní podnik se pro stavbu veřejného stojanu rozhodl proto, že v sousední vozovně vznikla před dvěma lety CNG plnička pro autobusy. „Přes den ale zůstala kapacita nevyužitá. Šlo nám i o to, aby z toho měly prospěch další městské firmy a abychom přispěli čistotě ovzduší v Brně. Natankovat si zde však může kdokoliv, a to jak osobní, tak nákladní auta,“ řekl Havránek. Navíc díky tomu, že dopravní podnik bude nakupovat větší objemy plynu, může mít ještě nižší dodavatelskou cenu.

Kilogram plynu stojí 24,80 koruny, což je o desetník méně, než má sousední čerpací stanice. „Výhodou však je především rychlost. U běžných benzinek se plní nádrž osobního auta deset až 15, někdy i 20 minut,“ uvedl Havránek.

Cena za plničku CNG včetně veřejného stojanu vyšla dopravní podnik na 50 milionů korun. „Peníze vložené do investice by se nám měly vrátit za pět let,“ uvedl Havránek.

Loni už plničku používali například brněnští strážníci, kteří mají 12 aut na plyn a pořídí letos další čtyři. Loni tak na pohonných hmotách uspořili proti benzinovým motorům 600.000 korun. „Naše auta se navíc pohybují především v centru města, takže přispívají lepšímu životnímu prostředí,“ řekl ředitel městské policie Bohumil Šimek.

Dopravní podnik zahájil plynofikaci autobusů již před dvěma lety, od loňska má i díky evropským dotacím k dispozici 100 vozidel na plyn. „Původně se roční úspora na pohonných hmotách odhadovala na 20 milionů korun, ale zkušenosti ukázaly, že ušetříme 3,50 koruny na kilometr, takže je úspora až 30 milionů ročně,“ řekl Havránek.

Nyní dopravní podnik uvažuje ještě o pořízení dalších 30 plynových autobusů, čímž by se dostal na maximální stav 130 vozů z 310 celkových. Více už jich kupovat nechce pro případ, že by nastaly problémy s dodávkami plynu.

Zdroj: ČTK