Zdroj: Freeimages.com

[quote]Včerejší jednání odborářů s vedením brněnského dopravního podniku nepřineslo žádný další posun o podobě nové kolektivní smlouvy. Odboráři dali vedení protinávrh, na něm se však strany nedohodly a shoda panuje pouze na zvýšení odměn za dělené směny. Zatím ani není zřejmý termín další schůzky, řekla ČTK mluvčí podniku Barbora Lukšová.[/quote]

Původně chtěli odboráři zvýšit paušálně měsíční mzdu o 5000 korun, po posledním jednání snížili požadavek na 4500. Vedení však přišlo s možností zvýšení o 1500 korun a k cílové částce odborů se chce blížit nenárokovými složkami mzdy, jako jsou různé bonusy, přesčasové hodiny atd.

,,Vzhledem k tomu, že zatím k dohodě nedošlo, udělá se z předchozích jednání zápis, kde se zrekapitulují postoje obou stran a bude se hledat termín pro další jednání,“ řekla Lukšová.

Kolektivní smlouva může platit až do 30. dubna příštího roku, proto mají strany stále relativně dost času. Již dříve upozornil generální ředitel Miloš Havránek na to, že na tak velké plošné zvýšení nemá a nebude mít podnik peníze. Šlo by o 300 až 400 milionů korun ročně.

Průměrná základní tarifní mzda řidiče je v dopravním podniku téměř 20.000 korun. Se všemi bonusy a příplatky je to 30.650 korun. Havránek předpokládá, že se uskuteční ještě jednání s primátorem Petrem Vokřálem, protože město je tím, kdo může dopravnímu podniku peníze přidat.

V brněnském dopravním podniku je 2700 zaměstnanců, z toho 1300 řidičů. Do ideální stavu jich chybí zhruba 100.

Zdroj: ČTK