[quote]Brněnský dopravní podnik začal bojovat proti vandalismu novými ochrannými fóliemi na okna svých vozidel. Poškrábaná skla jsou častým typem poškození převážně tramvají. Za posledního půl roku činí škody více než dva miliony korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí podniku Barbora Lukšová.[/quote]

Na skla používá dopravní podnik dva typy fólii, ochranné a reparační, které se nalepí na zbroušené sklo a po 24 hodinách jejího působení je sklo bez známek poškození.

„Dlouhodobě se snažíme projevy vandalismu odstranit, toto je další způsob ochrany a boje proti němu,“ řekl generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Dopravní podnik fólie používá od začátku roku. Do té doby vyměňoval celá skla, jejichž cena se pohybuje od 5000 do 12.000 korun. Náklady při řešení vandalismu pomocí fólie jsou nižší. Broušení a nalepení reparační folie stojí podle velikosti skla 1200 až 1400 korun, ochranná folie stojí pod 1000 korun. Ochrannou fólii získalo dosud 90 vozů, reparační fólie je na 21 vozidlech.

Nejvíce rizikové jsou stále tramvaje. Opravy se týkají především poškozených skel nebo sedadel, ale také posprejovaných karosérií. Škody jsou ve velké míře i na označnících nebo jízdních řádech. Loni škody po vandalech dosáhly čtyř milionů korun, v předchozích letech to bylo o jeden milion více.

Už dříve se osvědčila instalace kamerového systému se záznamem, který je aktuálně ve 41 tramvajích. Do konce letošního roku je doplní ještě 20 nových tramvají typu 13T. Další vozy mají kamery bez záznamu. Dříve také dopravní podnik spustil kampaň proti vandalům NO TAG, která cílila především na mladší generaci.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno