[quote]Novelu, která má zlepšit pravidla výkupu pozemků pro stavbu silnic, dálnic a vodní nebo energetické infrastruktury, Senát patrně schválí. Doporučil mu to jednomyslně jeho výbor pro dopravu. Novela, o níž má Senát rozhodnout ve středu, místo dosavadních maximálních limitů zavádí pevné ceny pro výkup pozemků a omezuje bonus za výkup zemědělské a lesnické půdy.[/quote]

Dosavadní maximální limity cen pro výkup pozemků se mají změnit v pevně stanovené ceny. U jiných než stavebních pozemků, tedy u polí nebo lesů, se sníží koeficient z dosavadních 16 na polovinu. Jejich cena se tedy stanoví tak, že se odhadní cena vynásobí osmi. Proti tomu má výhrady senátorka Jitka Seitlová (za SZ), podle níž není zřejmé, proč byl koeficient snížen právě na polovinu.

U stavebních pozemků se má odhadní cena vynásobit koeficientem 1,15 a bude to rovněž pevná cena místo dosavadního maximálního limitu. Novela obsahuje i přechodné ustanovení, které uvádí, že dosavadní řízení se dokončí podle nynější úpravy.

Do oceňování vykupovaných pozemků se také nově nemá započítávat zvýšení ceny jiných pozemků v souvislosti s jejich výkupem. To má zabránit spirálovitému zvyšování odhadních a následně kupních cen. Ceny by se také neměly navyšovat, pokud je investor kupuje od jiné státní organizace, například od Lesů ČR.

Stát by také mohl kupovat pozemky určené ke směně za jiné, které od jejich vlastníků potřebuje k tomu, aby na nich mohl stavět. Poslanci poukazují na to, že nyní stát někdy nemá vhodné pozemky ve svém vlastnictví. Týká se to například zemědělců, kteří dávají přednost výměně za jiné pozemky než jejich prodeji.

Zdroj: ČTK