[quote]Ve Švédsku mohou být potraviny a čerstvé jídlo doručeny ve vaší nepřítomnosti a přímo tam, kam patří – do vaší kuchyně, nebo přímo do ledničky.[/quote]

Skandinávská kurýrní firma PostNord a supermarketový řetězec ICA testují novou službu s přibližně 20 domácnostmi ve švédském hlavním městě a slibují, že si kurýři zují boty a vybalí to, co doručují, i přesto, že jsou zákazníci pryč.

Tato průkopnická služba závisí na novém nástavci na zámek, který si zákazníci musí namontovat na své dveře a který mohou kurýři otevřít pomocí smartphonu. Tyto nástavce jsou vyráběné švédským startupem Glue a umožňují majitelům se na dálku rozhodnout, kdy povolit přístup do svého domu.

Kiku Mlosch, 29letá německá produktová manažerka žijící ve Stockholmu, která souhlasila s tím, že pomůže otestovat tento doručovací systém, říká, že je ráda, že nemusí čekat doma a o bezpečnost se nebojí. „Možná bych nedala svůj diamantový prstýnek na linku,“ říká, ale dodává, že jiní lidé i uklízečka mají přístup k jejímu domu, když je pryč. „Je to regulovatelný risk.“

Tento švédský experiment je součástí globálního závodu, který se zaměřuje na jeden z hlavních problémů, kterým maloobchodníci a logistici čelí, a to od Amazonu.com po UPS. Tím problémem jsou klienti, které není možné zastihnout. Místo neustálého stíhání odlišných harmonogramů zákazníků, co nejsou ochotni sedět doma, Post Nord říká, že může zorganizovat efektivnější dodavatelskou službu a omezit výdaje.

Dovoz domů bez přítomnosti majitele může pomoci logistice dohnat neustávající nárůst online prodeje. Tento rok bude uskutečněno 8,6 % maloobchodním prodejů na světě po internetu. To je zboží za více jak 2 biliony dolarů a podle výzkumné firmy digitálního marketingu eMarketer je to s porovnáním s rokem 2015 navýšení o 23 %.

„Na rozdíl od více futuristických nápadů, jako je doručování pomocí dronů, tento švédský experiment má potenciál na to, aby se rychle stal celoplošně aplikovatelný,“ říká Matthias Winkenbach, ředitel Massachusettského institutu technologie (MIT) z Laboratoře logistiky velkoměst. Pan Winkenbach není do švédského projektu nijak zapojený.

Tento projekt zabraňuje nedokončeným doručením, které většinou způsobují hodně napětí,“ říká Winkenbach. Cenu za nedokončená doručení zboží objednaného online vypočítala IMRG, asociace online maloobchodníků, na 771 milionů liber za rok 2014 a to jen ve Spojeném království.

Aby se tomuto problému zabránilo, logistický sektor se většinou soustřeďoval na neúplná řešení, jako jsou úschovné schránky. Ty ale nejsou stavěné na doručování čerstvého jídla a také nutí zákazníky, aby došli za zásilkou sami, a to může být často nepohodlné.

Nedávná studie, které se zúčastnilo 1000 online nakupujících z USA, ukázala, že polovina těch, kteří si chtěli vyzvednout zboží v obchodě, narazila na problémy. Uschovávání zboží také něco stojí. Australská pošta nedávno oznámila, že bude účtovat až 9 australských dolarů (přibližně 160 CZK) při uschovávání zásilek.

Přesto že zatím není doručení bez přítomnosti majitele se zvláštním poplatkem, ICA a PostNord chtějí do budoucna službu zpoplatnit.

Součástí bezpečnostního zámku od Glue, který stojí 249 euro (přibližně 6750 CZK), je malý elektronický motor, co bude umístěn uvnitř dveří. Uživatelé mohou povolit přístup, nejspíš omezený na určitý čas, návštěvám, rodině nebo kurýrům pomocí smartphone aplikace pomocí níž budou informováni o přesné poloze zámku pomocí vestavěných senzorů. Glue není jediný výrobce chytrých zámků experimentujících s přístupem třetích stran. Americká firma August Home Inc. také testuje jednorázové digitální přístupové kódy pro domovní dveře.

Podle Winkenbacha z MIT mohou kromě ceny chytrých zámků omezit i počet lidí, kteří umožní přístup neznámých lidí do svých domovů.

Zakladatelé firmy Glue, Diego Oliva a Carl Johan Grandinson, chtějí vytvořit aplikace podobné těm používaným na sdílení domů a aut, aby bylo možné ohodnotit kurýry. Bude-li tento experiment úspěšný, Glue nabídne svůj zamykací systém k využití v dalších typech doručení a to i k využití firmám.

Ve Švédsku společnost Volvo Cars Corp spustila testy na doručení zboží do kufrů aut připojených k internetu. Kenneth Verlage, developer digitálního businessu v PostNord, říká, že doručovací služba „přímo do lednice“ má své výhody.

 „Všichni lidé ve Švédsku nemají Volvo, ale všichni mají dveře,“ říká Verlage.

Zdroj: WSJ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno