Česká pošta začíná nabízet službu řidičům. Každý den bude sledovat ceny benzinu u jednotlivých čerpacích stanic a zveřejňovat je na internetu. Ceny u čerpacích stanic budou sledovat poštovní doručovatelé a doručovatelky. Pošta jich má celkem pět tisíc.
Mluvčí pošty Ivo Mravinac připouští, že mají listonošky práce hodně. Nová služba jim ale podle něj výrazně pracovní náplň nezvýší: „Pokud jde o náročnost toho, co budeme po našich pošťácích chtít, tak to pro ně nebude opravdu zdaleka znamenat velké pracovní vytížení.“
Vysoké ceny pohonných hmot negativně ovlivňují ekonomiku ČR. Projekt Ministerstva průmyslu a obchodu a České pošty má proto jasný cíl – transparentně informovat o cenách pohonných hmot v prostředí, které je široké veřejnosti dostupné.
„Nechceme vytvářet žádný nový kontrolní úřad ani zavádět novou administrativní zátěž, v rámci které by prodejci povinně hlásili své ceny. Proto velmi vítám projekt Tankuj levněji, který přispěje k tomu, že bude mít veřejnost všechny potřebné informace na jednom místě. Navíc v tomto případě od nezávislé instituce, která zaručuje rovný přístup ke všem účastníkům trhu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Plán pošty se nelíbí ani velkým provozovatelům čerpacích stanic. Třeba Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu a ze společnosti Benzina Radiožurnálu řekl, že už teď jsou ceny u benzinek viditelné víc než u jiných obchodníků. Asociace má proto obavy.
"V minulosti byla celá řada petrolejářských společností pokutována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Ty pokuty byly skutečně vysoké. A jedním ze zdůvodnění bylo, že sdělujeme cenovou strategii přes média a vyzýváme ostatní ke kartelovému chování. Proto máme skutečné obavy, dnes jsou za to i trestní sazby," vysvětluje.
Přiznává zároveň, že čerpací stanice nemají možnost se proti nové službě nějak bránit. „My nemůžeme zakázat, že Česká pošta bude opisovat naše ceny. Ale důsledek bude, že na portálech budou chyby, ceny nebudou aktuální a řidiči si budou stěžovat,“ tvrdí Loula.
FÁZE PROJEKTU „TANKUJ LEVNĚJI“:
• V první fázi projektu se bude monitorovat 450 čerpacích stanic,
• během následujících dvou měsíců chce Česká pošta monitorovat 2210 čerpacích stanic,
• sběr zajišťuje cca 4000 doručovatelů po celé republice,
• ti v první fázi pošlou cca 200 SMS, následně až 2000 SMS každý den.
Webové stránka i aplikace pro mobily celého projektu je koncipována přehledně a jednoduše. Přesto budou ještě doplněny. Konkrétně o informace, které do systému přinese spolupráce s Českou obchodní inspekcí. Na interaktivní mapě se tak v blízké době uživatelům ukážou čerpací stanice, které prošly kontrolou ČOI bezproblémově, ale samozřejmě také ty, které měly výsledek kontroly negativní.
Snadnější orientaci přinese pro uživatele databáze pohonných hmot jednotlivých společností. Pro rozdílné názvy stejných kategorií pohonných hmot najdou klíč v odborných komentářích od dalšího spolupracovníka České pošty, společnosti ČAPPO.
Aplikace bude po svém spuštění i nadále upravována, ovšem vždy s jistotou zachování klíčových atributů projektu: přehlednosti, jednoduchosti, funkčnosti, aktuálnosti, ale také minimální finanční náročnosti.
Ceny budou na internetu, ale i v mobilních telefonech, a to prostřednictvím mobilních aplikací.
Pro německé pumpaře bude nahlašování cen už za dva měsíce povinností
V sousedním Německu eviduje Spolkový kartelový úřad ceny pohonných hmot na základě dat z elektronického systému. Čerpací stanice ovšem mění ceny i několikrát za den. Od poloviny roku tak budou muset povinně nahlásit každou změnu do pěti minut od navýšení, případně od snížení.
Porovnat cenu umožňuje hned několik internetových portálů. Data získávají od kartelového úřadu, který je má z elektronických údajů jednotlivých provozovatelů čerpacích stanic. Už od července bude nahlašování jakékoli změny povinné.
Rakouská čerpadla hlásí cenu v pravé poledne
Denně v pravé poledne musí každá rakouská čerpací stanice nahlásit svou aktuální cenu za pohonné hmoty. Do příslušné databanky pošle e-mail, v němž oznámí, kolik stojí litr benzinu a nafty.
Tato cena platí příštích 24 hodin. Po tu dobu ji nelze zvýšit. Snížit samozřejmě ano.
Rakouské autokluby zveřejňují současně tyto informace na svých webových stránkách. Navíc vyhotoví také seznam průměrných cen separátně pro každou spolkovou zemi.
Václav Loula upozorňuje, že v Rakousku se této problematice věnují právě profesionální automotokluby, a nikoli organizace, která nemá s podnikáním s palivy nic společného.
Zdroj:český rozhlas, ministerstvo průmyslu a obchodu