[quote]Na modernizace silnic nižších tříd získal Moravskoslezských kraj v posledních devíti letech z evropských dotací zhruba 3,5 miliardy korun. Postavit nebo rekonstruovat tak mohl sto úseků silnic s celkovou délkou 377 kilometrů, 46 mostů a sedm křižovatek, řekl Michal Sobek, mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji v uplynulém plánovacím období zodpovídala za rozdělování evropských dotací.[/quote]

„Výsledkem evropských investic je bezpečnější a plynulejší doprava na sedmině všech krajských silnic,“ uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.

Z 377 kilometrů silnic bylo přes devět kilometrů nově postaveno, zbytek jsou rekonstruované nebo se na nich odstraňovaly závady.

„Nejvíce, téměř 90 kilometrů silnic, bylo obnoveno na Bruntálsku. Na Opavsku to je 86 kilometrů, včetně nejdelšího obnoveného úseku z Jaktaře do Bratříkovic o délce 12,2 kilometru,“ uvedl Sobek.

K finančně nejnákladnějším projektům patřila výstavba jižního obchvatu Opavy a také rekonstrukce silnic v okolí Svinovských mostů v Ostravě.

„Díky evropským dotacím se nám podařilo z velké míry zahladit dlouholetý dluh na rekonstrukcích silnic. Můžeme se proto v dalších letech věnovat hlavně plánovaným rekonstrukcím a údržbě,“ uvedl obchodně-investiční náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Jan Lukšo.

Regionální rada Moravskoslezsko zodpovídá za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila za projekty v různých oblastech 19,3 miliardy korun.

Zdroj: ČTK