[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) by měl začít do konce letošního roku odebírat nově objednané autobusy. V první fázi by jich mělo být až 130. ČTK to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Vozy vybral podnik ve dvou letos uskutečněných tendrech. První nízkopodlažní autobusy by měly začít jezdit již v prosinci. DPP vypsal celkem tři tendry na dodávku až 500 autobusů v souhrnné výši až tři miliardy korun.[/quote]

DPP má nyní uzavřeny s firmou SOR Libchavy dvě rámcové smlouvy, a to na dodávku až 150 nízkopodlažních autobusů a 50 kusů standardních vozů. Podle nyní navržených prováděcích smluv by měl podnik odebrat 60 kloubových a 50 standardních autobusů. Cena za jednotlivé vozy bude jasná až po podpisu zmíněných prováděcích smluv.

,,První dodávky autobusů z těchto kontraktů lze očekávat již na sklonku letošního roku. Obě prováděcí smlouvy by měly být naplněny nejpozději do 20. července 2018,“ uvedla mluvčí.

Dodané autobusy budou splňovat emisní normu euro VI, budou mít plně automatizované převodovky, klimatizaci v celém voze, kamerový systém nebo automatický hasicí systém motoru. Uvnitř budou rovněž čidla na počítání cestujících a do kloubových vozů se vejdou dva invalidní vozíky. Autobusy nasazené na příměstské linky budou vybaveny přístroji na prodej jízdenek prostřednictvím karty.

DPP provozuje více než 1100 autobusů s průměrným stářím devět let. Nejdelší trasu má autobusová linka 177, a to bezmála 29 kilometrů. Náklady podniku na provoz autobusů v rámci pražské integrované dopravy činí ročně necelé čtyři miliardy korun.

Zdroj: ČTK