Zdroj: pixabay.com

[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) dnes slavnostně pojmenoval na smyčce v Těšnově jednu z tramvají Škoda 15T ForCity po vynálezci Františku Křižíkovi. Jde o čtvrtou tramvaj pojmenovanou po některé z význačných osobností. Slavnostního aktu se zúčastnil pravnuk vynálezce Čestmír Barta. Každá z pojmenovaných tramvají ponese jméno významné osobnosti nejméně deset let.[/quote]

Křižíkovo jméno i s fotografií lidé uvidí v přední části vozu na levém boku tramvaje za kabinou řidiče.

„Mně je hrozně sympatické, že se o Křižíkův odkaz zajímají i lidé, kteří s ním nemají pokrevně nic společného, to znamená, že si váží historie, která se váže s naším národem. Nemám ambice cítit se slavným, jsem pouhým potomkem, ale hrdý jsem,“ řekl ČTK Křižíkův pravnuk Barta.

Před Františkem Křižíkem do pomyslné síně tramvajové slávy vstoupili olympijský medailista a zaměstnanec DPP Václav Pšenička, designer František Kardaus a košířský starosta Matěj Hlaváček. DPP chce podle mluvčí Anety Řehkové každý rok takto pojmenovat až pět tramvají. Pojmenovat lze tramvaj po osobnosti, která zesnula před pěti a více lety a musí s tím souhlasit pozůstalí.

Křižík se do historie vepsal mimo jiné vylepšením obloukové lampy, zavedením tramvajové dopravy v Praze či elektrifikací řady měst a obcí. Elektrotechnik a průmyslník se narodil před 170 lety, 8. července 1847 v Plánici u Klatov. V Praze je po něm pojmenována stanice metra i ulice v Karlíně, kde měl svůj podnik.

V roce 1914 jeho firmu stojící před bankrotem převzala Pražská úvěrová banka, Křižík se nicméně věnoval technickým novinkám do konce svého života. Zemřel 22. ledna 1941 v Sedlci u Tábora jako jedna z nejpopulárnějších osobností české společnosti. Jeho pohřeb na vyšehradském Slavíně vyzněl jako tichá manifestace proti tehdejší německé okupaci.

Zdroj: ČTK