[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) prodá prostřednictvím bezkontaktních plateb měsíčně asi 5000 jízdenek. Od spuštění projektu loni v dubnu jich prodal zhruba 51.000. Většinu jich kupují Češi. Terminály na koupi jízdenek prostřednictvím bezkontaktní platební karty jsou v tramvajích číslo 18 a 22.[/quote]

,,Pilotní projekt funguje téměř bez problémů. Průměrné měsíční využití mobilního samoobslužného zařízení k nákupu jízdenek se pohybuje kolem 5000 transakcí měsíčně, přičemž nejvyužívanějším jízdním dokladem je jednorázová jízdenka za 24 korun. Bezkontaktní platby využívají více občané ČR, než zahraniční turisté,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Od zahájení pilotního projektu do konce loňského roku prodal DPP prostřednictvím bezkontaktní karty 24.000 jízdenek, což bylo 0,05 procenta z celkového počtu 50.000 prodaných jednotlivých jízdenek s platností na území hlavního města. V letošním prvním pololetí se podíl zvýšil na 27.000 z celkového počtu 30 milionů prodaných jízdenek.

Zda bude DPP nakupovat další zařízení do vozů MHD, není jasné. Městská firma Operátor ICT totiž připravuje vytvoření nového takzvaného multikanálového odbavovacího systému, který by měl celkově řešit způsob prodeje jízdenek MHD.

,,Cílem je zvýšit komfort cestujících při použití veřejné dopravy a přidat nové možnosti odbavení a správy jízdních dokladů,“ sdělila Řehková

Celkem je nyní ve vozech pražské MHD 68 zařízení na bezkontaktní platby za prodej jízdenek. Celkově na jízdném vybere DPP ročně zhruba čtyři miliardy korun.

Zdroj: ČTK