[quote]Cestující se budou moci v šesti stanicích pražského metra připojit k internetu prostřednictvím wi-fi. Pražský dopravní podnik (DPP) za pokrytí zaplatí téměř deset milionů korun bez DPH. Zařízení podniku dodá společnost ČD-Telematika. Vyplývá to ze znění smlouvy zveřejněné na serveru Hlídač smluv. Na smlouvu upozornil server Lupa.cz. DPP rovněž uvažuje o internetovém signálu v tunelu, zkušebně by měl být na trase C a nyní funguje v novém úseku metra A do Motola.[/quote]

Připojení k internetu bude fungovat ve stanici Florenc na trase B a C. Na trase B pak bude ještě na Náměstí Republiky a Smíchovském nádraží a na trase C na Hlavním nádraží a Pražského povstání.

,,Tento systém bude sloužit zároveň k online zobrazování a informačních zpráv a mimořádných událostí uveřejňovaných DPP. Součástí systému je i přímý přístup k veřejnému internetu s možností vyhledání informací na zdrojích mimo DPP,“ píše se ve smlouvě mezi DPP a dodavatelskou firmou.

Dodavatelská firma podniku dodá mimo jiné hardware, zařízení do metra na instaluje, stejně jako takzvané wi-fi controllery v datovém centru DPP v ulici Na Bojišti. Podle smlouvy by měly všechny práce trvat maximálně 75 dní, k jejich zahájení dodavatele vyzve DPP. Na internet by se mohlo zvládnout podle serveru Lupa.cz připojit naráz až 32.000 uživatelů a připojení má dosáhnout 300 Mb/s.

V minulosti podnik zavedl wi-fi v některých tramvajích Škoda 15T ForCity a signál mobilních telefonů pak zavedl v tunelech na trase metra A z Dejvické do Motola. O dalším rozšíření signálu do tunelů DPP jedná.

Zdroj: ČTK