[quote]Na veletrhu CES se to drony vskutku jen hemžilo. Většina jich měla jednu věc společnou. Nejsou určeny pro osobní přepravu. Jedna výjimka se ale přece jen našla. Dron 184 AAV (Autonomous Aerial Vehicle) společnosti Ehang je navržen pro jednoho pasažéra a z jednoho místa na druhé se přesouvá autonomně.[/quote]

Ředitel společnosti Huazhi Hu začal na elektrickém bezpilotním letounu pracovat před několika lety, kdy dva jeho přátelé, shodou okolností piloti, zahynuli při leteckém neštěstí. Tehdy se rozhodl vytvořit osobní dopravní prostředek na krátké až střední vzdálenosti, jehož provoz nevyžaduje žádný pilotní průkaz. Bezpečnostní rizika jsou minimální.

Do tohoto čínského letounu stačí jen nasednout, zvolit si na displeji 12palcového tabletu cílovou destinaci a poté už jen vzlétnout. Automatizovaný pilotní systém převezme veškerou kontrolu, navíc komunikuje s dalšími letouny, vyhýbá se překážkám a sám zvolí tu nejbezpečnější a nejrychlejší trasu letu.

V případě nouze převezmou kontrolu nouzové systémy. Pasažér si sám může rozhodnout, zda bude chtít nouzově přistát.

Tělo letounu je tvořeno z materiálu z epoxidových/uhlíkových vláken. Rám je vyroben z hliníku. Dron uvádí do pohybu celkem osm 142 hp/106 kW motorů pohánějících osm vrtulí – ty jsou rozděleny do čtyř skupin po dvou, z nichž jedna je nahoře a druhá dole. Rám se navíc dá poskládat, aby zabíral co nejméně místa.

Nabíjení 14,4 kWh baterie zabere buď čtyři hodiny nabíjení v klasickém režimu, nebo dvě hodiny v režimu rychlého nabíjení. Na jedno nabití letoun poletí až 23 minut. Hmotnost celku se pohybuje kolem 200 kg a unese člověka o hmotnosti až 120 kg. Dron dosahuje maximální rychlosti 100 km/h a vznese se do výšky až 3,5 m.

Dron samozřejmě disponuje také úložným prostorem. Navíc je vybaven vnějším a vnitřním osvětlením, klimatizací, 4G připojením a křídlovými dveřmi.

Model 184 je plně funkční a společnost v současnosti plánuje uskutečnit celou sérii demo letů. Dron by měl být uveden na trh ještě letos, a to za cenu kolem 300 000 USD (přibližně 7,5 milionu Kč).

A co vlastně značí číslo 184? Jeden pasažér, osm vrtulí, čtyři ramena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno