Zdroj: Feeimages.com

[quote]Dron, který je nově ve výbavě středočeské policie, o víkendu poprvé vzlétl kvůli pohřešovanému člověku. V okolí Milína pátral po devětasedmdesátiletém muži, který byl od soboty nezvěstný. Seniora se podařilo najít v neděli v zarostlém terénu, sanitka ho mírně podchlazeného a dehydrovaného odvezla do nemocnice. Pohřešovaného sice nenašel dron, přesto se policistům toto zařízení osvědčilo, řekla dnes TK policejní mluvčí Monika Schindlová.[/quote]

Muže podle ní objevili místní lidé v zarostlém terénu pod hrází rybníka, kde ho neměl možnost najít dron ani vrtulník. Bezpilotní letoun byl podle mluvčí nasazen na jiném místě, kam už díky tomu nemusela rojnice.

Senior podle Schindlové odjel na kole z chalupy u Milína v sobotu v 05:00, údajně na lov srnce. U rybníka spadl z kola a nebyl schopen se zvednout. Oznámení o jeho pohřešování policisté přijali kolem 18:00. Vedle dronu a vrtulníku se do pátrací akce zapojilo 20 kynologů, čtyři jednotky hasičů a místní lidé. Seniora se podařilo najít v neděli po 10:00.

„Komunikoval a byl při vědomí,“ uvedla Schindlová.

O nasazení dronu se uvažovalo také při nedávném pohřešování dítěte na Benešovsku nebo zraněného cyklisty v Brdech. Pozemní pátrání ale bylo vždy rychlejší, start dronu byl proto pokaždé zrušen. Zařízení nicméně nezahálelo, policisté ho využili při dohlížení na pořádek na červnovém hudebním festivalu Votvírák v Milovicích na Nymbursku.

Pro provoz dvou bezpilotních letounů má středočeská policie od konce dubna povolení od Úřadu pro civilní letectví. Výbavu a výcvik policii zaplatil kraj. Dva drony včetně optických senzorů, výcvik sedmi pilotů, šest pohonných akumulátorů, pozemní řídicí a zobrazovací stanice a základní náhradní díly stály dohromady dva miliony korun.

Zařízení je skládací, vejde se do kufru auta. Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady a dosahem až deset kilometrů. Je vybaveno termovizí, optickou kamerou s HD rozlišením a desetinásobným zoomem. Dron o průměru 120 centimetrů a vysoký půl metru má maximální vzletovou hmotnost 8,8 kilogramu, maximální zátěž je dva kilogramy. Vydrží letět až 40 minut, maximální rychlost je 50 kilometrů za hodinu. Pokud mu dochází energie ve zdroji, umí se sám vrátit.

Zdroj: ČTK