[quote]Plzeňský kraj i Plzeň chtějí, aby stavba druhé a poslední etapy severozápadního obchvatu města začala v roce 2018 až 2019. Naváže na první etapu, zprovozněnou předloni v září. Má stát 1,5 miliardy korun a většinově ji podpoří evropský program IROP. Stavba musí být hotová do konce roku 2022, řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD) po jednání kraje jako hlavního investora s městem Plzní. Pro kraj i město je to prioritní stavba příštích let.[/quote]

„Příprava zatím běží podle harmonogramu, nic zpožděného není,“ uvedl Šlajs. Neměla by ji zdržet ani nová EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí), na níž se oba investoři dohodli. „Bude to ale malá EIA, protože tento druh stavby velkou nevyžaduje. Hotová bude stejně jako výkupy pozemků do konce roku 2017,“ řekl.

Investorem silnice bude stejně jako u první etapy kraj. Dalších až 800 milionů Kč přidá Plzeň na výkupy a související investice, jako je zádržná nádrž Vinice. Na druhou etapu už je územní rozhodnutí i projekt. Město už podle hejtmana vykoupilo 62 procent pozemků. Dosud na ně vydalo 110 milionů Kč, celková suma nepřesáhne 200 milionů Kč.

„Příprava stavby ještě není ve stadiu, kdy by se dalo hovořit jasně, jak to s ní bude a kdy začne. Je okolo toho stále hodně nejasností. Máme na ni ale pořád čas,“ řekl. Také celkové náklady a jejich rozložení nejsou dosud pevně dané. Pracuje na tom Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje a městský útvar koordinace evropských projektů.

Celkem je v IROP připraveno 2,3 až 2,5 miliardy korun na dopravní stavby v Plzeňském kraji. Na západní okruh by z toho podle Šlajse mohlo být zhruba 1,2 miliardy korun, protože všechny peníze z IROP nemůže získat Plzeň, neboť kraj chce také podpořit venkov. Konečnou cenu by ještě měla snížit soutěž stavebních dodavatelů.

Druhá etapa městského okruhu Křimická – Karlovarská bude dlouhá 3,45 kilometru a vznikne na ní šest mostů a pět kruhových křižovatek. „Odlehčí dopravě v centru, průtahu sever-jih (od Mostu na Klatovsko a Domažlicko), a vyřeší tím i napojení Vinic a rozvoj této lokality,“ řekla plzeňská radní Helena Matoušová (ODS). Sídliště Lochotín a Vinice získají druhé napojení na centrum. Zatím jezdí lidé po přetížené Karlovarské a Klatovské třídě. Vznikne také nový sjezd na Radčice a Malesice.

Zdroj: ČTK