Zdroj: pixabay.com

[quote]Roky 2018 a 2019 jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky obdobím, kdy by se měly na jižní Moravě stavět některé z důležitých silnic. Příští rok by to měly být tři části brněnského velkého městského okruhu, obchvat Mikulova a rozšíření silnice ze Znojma do Lechovic, na které se stává řada dopravních nehod, řekl dnes Sobotka na tiskové konferenci po jednání s vedením brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).[/quote]

Podle Sobotky i brněnského ředitele ŘSD Davida Fialy nejsou problémem peníze a je možné zahájit každou stavbu, na kterou se povede získat stavební povolení.

„Je to tak už několik let, ministerstvo dopravy standardně schvaluje naše potřeby. V pondělí jsme poslouchal ministra financí Ivana Pilného a myslím, že je nám nakloněn. Jediný, kdo u něj má dnes dveře otevřené, je ministr dopravy, tak doufejme, že to vydrží,“ řekl Fiala.

Na jižní Moravě je nyní rozestavěná jedna z etap obchvatu Znojma a obchvat Lechovic. Ve Znojmě, přestože stavba několik měsíců stála, se zdá, že by mohlo být hotovo i dříve.

„Mohlo by to být i v řádu měsíců, záleží, jak nám bude přát počasí. Vedeme diskuse, že jezdit by se mohlo už příští rok,“ řekl Fiala.

Dokončení obchvatu Lechovic se očekává později, začalo se teprve letos na jaře.

Silnici ze Znojma do Pohořelic je třeba upravit vzhledem k tomu, že se hodně vlní a má spoustu nebezpečných horizontů. První zlepšený úsek bude ze Znojma do Lechovic a naváže na stavbu obchvatu.

Teoreticky v roce 2020 by se mohla začít stavět východní část obchvatu Znojma, která dosavadní etapy umožní efektivně využít k odklonění dopravy.

„Územní rozhodnutí bude patrně zrušené v rámci odvolání a poté podáme žádost novou,“ upřesnil Fiala.

V Brně by se příští rok měl začít stavět okruh od Tomkova náměstí až k vyústění u Rokytovy ulice pod sídlištěm Vinohrady. Začít by měla také stavba Žabovřeské, která se již několikrát odsouvala.

„Máme nejzazší termín březen, kdy bychom chtěli získat stavební povolení,“ uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK