[quote]Pardubické hejtmanství pořídilo dron na monitorování krizových událostí v kraji, jako jsou například povodně. Další dron koupilo hejtmanství krajské policii na sledování dopravy, řekl Aleš Boňatovský z úřadu. Ani kraj ani krajská policie dosud drony nevyužívaly.[/quote]

Krajský dron bude pořizovat záznamy nejen z povodní, ale také z míst, kde jsou nepovolené skládky nebezpečného odpadu, bude sledovat rizikové mosty i jiné stavby. „Dron nám doplní informace získané z map a leteckých snímků. Při rozsáhlejších povodních se již využívá vrtulník,“ dodal Boňatovský.

Dron, zobrazovací jednotka a čtyři baterie vyšly kraj asi na 80.000 korun. Jedna baterie udrží stroj ve vzduchu 20 minut. Hejtmanství zatím čeká na všechna povolení, aby dron mohlo začít používat, což potrvá ještě asi měsíc.

Policejní zařízení bude stát 400.000 korun, má víc funkcí než krajský dron. Ředitelství policie si jej převezme za měsíc až dva. Objednaný dron může létat asi hodinu bez přerušení, běžné kamery lze u něj vyměnit za termokamery.

Policie využije dron k monitorování dopravy, kamery například zachytí nesprávné předjíždění. Zařízení je vhodné také při pátrání po lidech za denního světla i v noci, dodal Boňatovský.

Zdroj: ČTK