[quote]Soustava okružních křižovatek v Liberci – Růžodole, přezdívaná sněhulák, bude brzy jednodušší. Práce na její úpravě začnou v úterý, budou se dělat za provozu. Ve stejný den bude otevřen nový výjezd od jedné kruhové křižovatky, který vede k rychlostní silnici 35, sdělil vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.[/quote]

„Řidičům se výrazně uleví. Nová rampa ve směru Praha a Turnov zmírní dopravní zatížení v prostoru křižovatkového uzlu na Letné,“ uvedl Čáp. Nájezdová rampa umožní řidičům, kteří přijíždí od nákupního centra Sever, dostat se na rychlostní silnici ze sněhuláka hned prvním výjezdem. Dosud museli objet ze tří čtvrtin jednu kruhovou křižovatku, a blokovali tak auta přijíždějící od Růžodolu a Pavlovic.

Výstavba nájezdové rampy, která je dlouhá bezmála čtvrt kilometru, začala v květnu. O více než dva metry se také musela rozšířit silnice 35 v délce skoro 200 metrů. Stavbu financuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s využitím evropských dotací, včetně přeložky vysokotlakého plynovodu stála 18 milionů korun.

Komplikovaná křižovatka v Růžodole patří k nejrušnějším ve městě, denně tudy projedou tisíce automobilů. Situace se tam výrazně zhoršila před osmi lety, kdy v severní zóně otevřeli hypermarket Globus, přibývá tam i průmyslových podniků. Kolony jsou tam na denním pořádku. Křižovatku tvoří tři na sebe navazující kruhové objezdy. Po otevření rampy se může pracovat na jejím zjednodušení. „Mohou začít stavební práce, které spojí dvě stávající okružní křižovatky v jednu,“ řekl Čáp. Hotovo by mělo být do poloviny listopadu.

V budoucnu by mohla křižovatce v Růžodole ulevit také plánovaná nová křižovatka u čerpací stanice, která se teď buduje před Libercem ve směru od Chrastavy. Nová mimoúrovňová křižovatka by měla zajistit přímé napojení do severní zóny. Náklady projektu se ale odhadují na 200 milionů korun. Pokud se na její vybudování podaří získat peníze z evropských fondů, mohla by stát zhruba do pěti let.

V Liberci se dělají stavební úpravy ještě na jednom místě rychlostní silnice 35. Ve směru na Prahu u připojení v Nádražní ulici se rozšiřuje připojovací pruh až ke sjezdu na Jablonec nad Nisou. Provoz tam je sveden do jednoho pruhu a ve špičkách se tvoří fronty až ke kilometr vzdálenému tunelu. Práce by měly skončit nejpozději počátkem prosince.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno