Zdroj: Archiv

[quote]Podle zprávy Eurostat bylo přijetí nových informačních a komunikačních technologií (ICT) významnou hybnou silou změn způsobu, jakým rezervovat objednávky v sektoru cestovního ruchu.[/quote]

Na jedné straně turisté z EU z větší části využívali internetu pro své cesty cest. V roce 2014 více než dvě třetiny letů a více než polovina vlakových cest byly objednány online. Ubytování bylo také u více než poloviny cest objednáno on-line.

Na druhé straně podniky pracující v odvětví cestovního ruchu se zdají být pokročilejší v používání ICT, než v mnoha jiných odvětvích. Zatímco on-line objednávání je nabízelo v roce 2015 17 % všech podniků, dosáhl tento podíl v sektoru ubytování 74 %.

01

Finští turisté jsou v čele rezervace letenek on-line, holandští vedou v rezervaci ubytování. On- line bylo objednáno něco více než dvě třetiny (67 %) letů turistů EU v roce 2014. Ve dvou členských státech – Finsku (90 %) a Nizozemsku (81 %) – byla letecká doprava rezervována on-line ve více než 80 % případů. Na opačném konci stupnice byla  méně než polovina letenek zakoupena přes internet v Rumunsku (23 %), na Slovensku (27 %), České republice (38 %), Belgii (45 %) a Řecku (47 %). 

Všeobecná nepřízeň českých zákonodárců k digitalizaci ekonomiky se zjevně prosadila i tady.

Pronájem ubytovacích zařízení pro turisty byl rezervován 2014 on-line pro většinu (55 %)  cest rezidentů EU Mezi jednotlivými členskými státy však byly velké rozdíly, ubytování objednané online pro více než 2 z každých 3 cest rezidentů bylo v Nizozemsku (69 %), Francii (68%) a Lucembursku (67 %), zatímco on-line rezervace představovaly méně než 10 % v Rumunsku (7 %) a Bulharsku (9 %).

02

Fungující webové stránky jsou ubytovacími zařízeními cestovního ruchu široce používány

Webové stránky jsou výchozím bodem pro e-business. V roce 2015 mělo 95 % všech podniků v EU v sektoru ubytování webové stránky, ve srovnání jen s 75 % podniky nad 10 zaměstnanců v jiných sektorech ekonomiky.

74 % podniků využívalo on-line objednávání rezervace nebo rezervace prostřednictvím svých webových stránek, sektor ubytování byl výrazně před celou ekonomikou se 17 % v Evropské unii. Podíly podniků v sektoru ubytování s online objednávkami vykazují stejný náskok: 63 % proti 19 % u všech podniků.

03

Nevraživost části politického spektra k digitalizaci ekonomiky a společnosti se projevila i v postavení ČR v uvedených srovnáních.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno