[quote]Společnost EasyJet oznámila, že začne s testováním hybridního vodíkového palivového systému. Koncept byl vytvořen studenty Cranfield University. Ročně by se tak ušetřilo nejen 55 115 tun paliva, vylučování emisí by se též rapidně omezilo. Systém zužitkuje energii při přistávání a brždění.[/quote]

Na podobném principu pracuje pohon některých moderních aut. Vodíkový palivový článek zužitkuje k dobíjení baterií energii vydávanou při brždění. V budoucnosti by se tato technologie dala využít i v letecké dopravě. Jediným odpadem vzniklým touto cestou je voda, kterou lze recyklovat.

Při popojíždění letadla se spotřebuje až 4 % paliva a tímto způsobem podle společnosti lze spotřebu vyvážit. Letoun by teoreticky mohl být vybaven motory u hlavních kol a piloti by mohli kontrolovat rychlost, směr a brždění. Takto by se mohlo omezit, či úplně předejít množství manévrů při vzletu i přistání.

easyjet-hydrogen-fuel-system-1

Společnost uvádí, že uhlíková stopa EasyJet na jednoho cestujícího je o 22 % nižší, než je tomu u konkurenčních aerolinek. Do roku 2020 chce produkci emisí CO2 snížit o dalších 7 %.

Spolupráce společnosti EasyJet a Cranfield University probíhá v rámci dohody o tříletém strategickém partnerství v oblasti sdílení inovací a poznatků, která byla podepsána minulý rok. Společnost se studenty dále spolupracuje na vývoji dynamických křídel, která mění tvar během letu, vysoce odolného povrchového nátěru a ultralehké sedačky z uhlíkového vlákna se zabudovanými bezdrátovými panely pro dobíjení mobilních telefonů a tabletů.

EasyJet na vývoji hybridní technologie spolupracuje s řadou partnerů a dodavatelů. Ostré testy by měly proběhnout ještě letos.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno