Společnost SSI SCHÄFER se stala generálním dodavatelem pro projektování, výstavbu a intralogistické vybavení nového globálního distribuční centra v Kodani. Díky speciálně navrženému systému nepřetržitého toku materiálu a inteligentní interakci různých systémů, komponent a zařízení zaručuje toto centrum vynikající dostupnost a efektivitu dodávek humanitární pomoci do všech částí světa.
Jen pár měsíců po dokončení se centrum již stalo významným bodem na mapě Kodaně. Stavba, která na pobřeží v těsné blízkosti vstupní brány do přístavu vyrostla během 12 měsíců, je sice typickou industriální budovou, ale přesto je na ni Dánsko pyšné. Nejen díky tomu, že má atraktivní fasádu o výšce 24 metrů, ale také proto, že v ní sídlí nový globální sklad Dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF.
SSI SCHÄFER získal zakázku jako specialista na intralogistiku v rámci mezinárodního výběrového řízení. Práce zahrnovaly jak projekt, tak samotnou výstavbu tohoto významného světového uzlu humanitární pomoci. Na pozemku o rozloze více než tří fotbalových hřišť postavil generální dodavatel plně automatizované distribuční centrum obsahující různé druhy vychystávacích zón o celkové rozloze 9 000 m2 skladové plochy. Výškový regálový sklad s 8 uličkami byl postaven jako konstrukce podporovaná samotnými regály, kde podpěry regálového systému zároveň fungují jako podpěrné prvky střechy a zdí celé budovy. Sklad je rozdělen do zón s různě vysokou teplotou a obsahuje 36 000 paletových míst pro skladování palet ve dvou řadách za sebou. K němu přiléhá systém Miniload umožňující uskladnění menších položek v přepravkách v 3 000 skladových pozicích ve dvou uličkách, uzavřená a chlazená skladovací plocha pro manuální vychystávání léčiv, skladová zóna pro nadměrné a neskladné položky a sklad obalových materiálů. Pro výstavbu tohoto skladového centra bylo celkem použito 1 200 tun oceli a 15 kilometrů elektrických kabelů.
Pro účely interní přepravy palet v rámci skladu instaloval SSI SCHÄFER po obvodu distribučního centra 450 m dlouhý systém elektrických kolejí. Tento systém pomocí 44 vozíků podporuje rychlé přesuny palet po celém skladovém areálu. Veškeré procesy jsou řízeny systémem řízení skladu WAMAS vyvinutým společností SSI SCHÄFER. „Jedná se o vysoce komplexní systém nejen s ohledem na efektivitu, náročné standardy pro skladování určitých druhů zboží jako jsou léky, ale také na speciální ekologické a ergonomické požadavky uplatňované ve skandinávských zemích,“ říká Niels Kristian Vittrup, projektový manažer SSI SCHÄFER pro severní Evropu. „Kromě toho, že zde byl zaveden systém nepřetržitého automatického toku materiálu, je zde zaručena spolehlivá interakce mezi řadou specifických komponent a zařízení: díky tomu je toto řešení jedním z nejmodernějších distribučních center na světě.“
Prostřednictvím svého nového distribučního centra v Kodani je UNICEF schopen dodávat zásilky humanitární pomoci do 48 hodin. K tomu přispívají dvě příjmová pracoviště, odkud je zboží nakládáno do elektrického kolejového dopravního systému. Po provedení vstupní kontroly je přijímané zboží na paletách načteno do informačního systému, palety jsou označeny štítky s čárovým kódem vygenerovaným systémem WAMAS, a pak jsou přesunuty do systému automatického toku materiálu. Elektrický kolejový dopravní systém propojuje zónu příjmu zboží s výškovým regálovým skladem. Palety jsou do výškového skladu přijaty na překladových stanicích a pak jsou zaskladněny pomocí speciálních zakladačů (SRM) firmy SSI SCHÄFER. „Zní to jako standardní systém materiálových toků, ale distribuční centrum UNICEF je přímo „našlapáno“ technologickými novinkami“, tvrdí Peter Diener, projektový manažer SSI SCHÄFER a vysvětluje: „Vzhledem k různorodé struktuře zásob humanitární pomoci je výškový regálový sklad rozdělen do zón s různou skladovací teplotou, a je izolován od klasické skladovací plochy, která je vybavena klimatizovanými pracovišti.“
Poté, co je na klasické skladovací ploše dokončeno vychystávání položek na základě objednávek přicházejících do Kodaně z nejrůznějších částí světa, jsou krabice automaticky uzavřeny, označeny štítky a přesunuty na dopravníkový pás, který je dopraví k paletizačnímu robotu. Tento robot řízený systémem řízení skladu (WMS) WAMAS vytváří smíšené palety podle velikosti jednotlivých krabic a poté je přesouvá na jeden z expedičních dopravníků. Na tyto dopravníky zároveň elektrický kolejový dopravní systém přiváží palety vychystané z výškového regálového skladu.
V expediční zóně se pak provádí konečná kompletace objednávek, včetně položek dodaných z ostatních vychystávacích lokací. Vysokozdvižné vozíky sem přivážejí položky s nadměrnými rozměry a také zboží z oddělených chlazených vychystávacích zón pro farmaceutické výrobky; ty mohou být v některých případech případně naloženy na dopravníkový systém a přivezeny na expediční dopravníky elektrickým kolejovým dopravním systémem.
Díky inteligentní koncepci materiálových toků, moderním systémovým komponentám a principu kompaktního skladování jsou zásilky humanitární pomoci v kodaňském distribučním centru UNICEF baleny a expedovány přesně podle požadavků jejich příjemců. Pak mohou být leteckou nebo námořní dopravou spolehlivě doručeny na místo určení bez ohledu na to, o kterou část světa se jedná.
Zdroj:LogisticNEWS