[quote]Egypt otevře 6. srpna novou větev Suezského průplavu, jejíž stavba tak bude trvat necelý rok. Oznámil to dnes úřad, který tuto klíčovou dopravní cestu spravuje. Země si od nového kanálu, jehož výstavba stála asi osm miliard dolarů (194 miliard Kč), slibuje posílení ekonomiky postižené vysokou nezaměstnaností a odlivem investic.    [/quote]

Egyptská armáda zahájila stavbu kanálu vedoucí podél průplavu starého 145 let teprve před deseti měsíci. Je to součást rozsáhlého vládního projektu na rozvoj obchodu podél nejrychlejší dopravní spojnice mezi Evropou a Asií. Suezský průplav je pro Egypt klíčovým zdrojem deviz, zejména od roku 2011, kdy povstání a následný politický neklid odradily od země turisty a zahraniční investory.

Stavební práce skončí 15. července. „Jakmile prezident Abdal Fattáh Sísí nařídí zahájit 6. srpna plavbu, budou moci kanálem proplouvat lodě,“ citovala agentura Reuters šéfa úřadu Muhába Mamiše.

Nová cesta zkrátí plavbu přes Suez na polovinu z nynějších asi 22 hodin. Nový a starý kanál budou propojeny čtyřmi malými kanály. Podél nové větve průplavu vláda plánuje vybudovat mezinárodní průmyslový a logistický komplex. Ten by se podle jejích představ mohl nakonec na výkonu egyptské ekonomiky podílet až jednou třetinou.

Suezský průplav, který byl otevřen 17. listopadu 1869, je jednou z nejrušnějších námořních cest na světě. Představuje mimo jiné důležitou trasu pro dodávky ropy z Blízkého východu.

Roční příjmy plynoucí z provozování průplavu se nyní pohybují kolem pěti miliard dolarů. Nový kanál, který umožní obousměrnou plavbu větších lodí. by měl do roku 2023 zvýšit výnosy průplavu na 15 miliard dolarů, řekl Mamiš. Podle něj by nová cesta spolu s plánovaným průmyslovým komplexem mohla Egyptu přinášet ročně 100 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno