[quote]Logistika ŠKODA v závodě v Mladé Boleslavi intenzivněji sází na interní dopravu s elektrickým bateriovým pohonem. Elektrický tahač se dvěma přívěsy byl nyní v pilotním projektu navíc vybaven solárními panely.[/quote]

Fotovoltaické moduly nabíjejí Li-ion baterie během jízdy. ŠKODA si od využití solární energie v provozu tohoto vozu slibuje průměrnou roční úsporu energie přibližně o 10 procent. Pokud se během testování využití fotovoltaiky osvědčí, dojde k jejímu výraznějšímu nasazení.

Solární moduly jsou namontovány na střechách přívěsů, a protože během jízdy nabíjejí trakční baterie tahačů, mění tyto vozy méně často baterie v nabíjecích stanicích. Solární tahač spotřebuje přibližně o 10 % méně elektřiny ze sítě a zároveň dosahuje delších časů v provozu mezi nabíjecími cykly.

Akumulátory vozidla se zpravidla plně nabijí ze solárních panelů během víkendu. V závodě Mladá Boleslav během jednoho dne tyto bateriové, elektricky poháněné tahače ujedou téměř 70 kilometrů.

Nabíjení je prostřednictvím senzorů monitorováno a jeho průběh je zaznamenáván. Pro každý provozní den tak lze zjistit, jak dlouho nabíjecí cyklus trval, kolik energie pocházelo z elektrické sítě a jakým podílem přispěly solární panely.

Tato data jsou průběžně ukládána a následně budou vyhodnocována v rámci semestrálního předmětu „Green Logistics“ na ŠKODA AUTO Vysoké škole.

Kromě elektrického tahače s dodatečnými solárními panely je v závodě Mladá Boleslav nasazeno dalších patnáct bateriových, elektricky poháněných logistických tahačů. Tyto soupravy doplňují elektrickou energii výlučně v nabíjecích stanicích, kde dochází k výměně baterie.

V rámci strategie ochrany životního prostředí si ŠKODA dala za cíl využívat ve vnitropodnikové logistice část vozů na alternativní pohony. Pro blízkou budoucnost má český výrobce automobilů vizi, že většina subdodavatelů (sídlící v blízkosti závodu ŠKODA AUTO) bude komponenty do hlavního výrobního závodu přepravovat také pomocí nákladních vozů na alternativní pohony.

Zdroj: ŠKODA AUTO

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno