Koncem loňského roku proběhla na Střední průmyslové škole dopravní v Bratislavě závěrečná prezentace prací žáků na téma Průzkum environmentálních aktivit v dopravních firmách. Závěrečná prezentace zakončila projekt ENVIROPROJEKT 2013, během něhož žáci v rámci dvoutýdenní praxe v dopravních a logistických firmách zpracovávali environmentální témata.
Pro oba studijní obory na naší škole (3765 M technika a provoz dopravy a 3760 M provoz a ekonomika dopravy) jsme v posledních letech vytvořili a několikrát aktualizovali Školní vzdělávací programy, zavedli jsme nové vyučovací předměty (např. vyučovací předmět odpadové hospodářství) a definovali průřezová témata Environmentální výchova a Tvorba projektu a prezentační dovednosti.
Průřezová témata se prolínají přes vzdělávací oblasti a realizujeme je jako integrovanou součást vzdělávacího obsahu oblastí vzdělávání a vhodných vyučovacích předmětů. Realizace průřezových témat tradičními vyučovacími metodami je poměrně formální záležitost. Uvědomovali jsme si, že nezbytnou podmínkou účinnosti a neformální realizace témat musí být používání aktivizujících a interaktivních učebních metod a zejména aktivit, které mají tzv. mezipředmětový charakter.
V rámci průzkumu žáci vyplnili dotazník zaměřený na enviroaktivity ve sledovaném podniku a následně navrhli řešení, případně zaujmuli k problematice stanovisko. Projekt byl zajištěn učiteli odborného předmětu Odpadové hospodářství, Silniční doprava a přeprava, praxe a koordinátorem environmentální výchovy na škole.
Žáci byli donuceni během své provozní praxe více komunikovat s pracovníky firem, aktivně se ptát a argumentovat, protože jejich úkolem bylo zjistit odpovědi na otázky, které zaznamenávaly do sčítacího archu. Žáci také museli získávat fotografický materiál z prostředí firem, který potřebovali do svých prezentací. Během provádění praxe aktivně hodnotili, do jaké míry se učivo probírané ve škole opravdu využívá v praxi. Díky projektu se obohatily vyučovací metody ve vyučovacím předmětu Odpadové hospodářství, v jehož rámci se odehrála tzv. třídní kola soutěže o nejlepší prezentaci v jednotlivých kategoriích.
Žáci se začali zajímat i o jiné aspekty chodu jednotlivých firem než pouze o ty, které vyplývají z náplně jejich práce. Z jejich prezentací vyplynulo, že jim není lhostejný přístup k životnímu prostředí zejména v malých firmách, kde není dostatek finančních prostředků na zavedení vhodné environmentální politiky. Prezentováním svých pozorování, zkušeností, postojů a vlastních návrhů na zlepšení se žáci připravili na prezentaci komplexní odborné práce, která je čeká v rámci praktické části maturitní zkoušky v tomto školním roce.
Zdroj:elogistika.info