Zdroj: Archiv

[quote]Světová zdravotnická organizace prohlásila, že šíření nákazy ebola v západní Africe pro tuto chvíli skončily, protože Libérie oznámila, že uplynulo 42 dnů bez nových případů Ebola – důležitý mezník, který dosáhly sousední Guiney a Sierry Leone koncem listopadu a prosince.[/quote]

Největší zaznamenaná epidemie Ebola si podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vybrala tragickou daň na životech: 11 300 mrtvých z 28 600 případů onemocnění od jejího oznámeného zjištění v březnu 2014,

Koordinátor Ebola v EU a komisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Christos Stylianides k tomu prohlásil:

„Tento den před rokem se mohl zdát konec epidemie Ebola nepředstavitelný. Ale díky úsilí zdravotnických pracovníků, obyčejných lidí, a vlád ve třech postižených zemích, v kombinaci s bezprecedentní mezinárodní reakcí se boj proti této nemoci vyhrál. Chci vzdát hold všem zúčastněným.”

Od samého počátku epidemie Ebola byla Evropská unie v čele mezinárodní reakce na tuto chorobu. EU posílala ošetřující lékaře a další personál, zdravotnický materiál, laboratoře a epidemiology. Zavedla se lékařská evakuační zařízení EU pro všechny mezinárodní zdravotnické pracovníky v regionu. Poskytly se finanční prostředky na skvěle vykonanou práci nevládních organizací a OSN k léčbě obětí Ebola a vypořádání se s jejími důsledky.

Celkově lze říci, že EU společně se svými členskými státy mobilizovala téměř 2 mld. € na humanitární pomoc, technické odbornosti, dlouhodobější rozvojové akce pomoci, výzkum očkovacích látek a lékařskou péči. Nyní EU přesouvá svou reakci ze záchranných akcí pro nemocné na vývoj se zvláštním zaměřením na potřeby přeživších.

Navzdory dnešnímu prohlášení, že vypuknutí Ebola v západní Africe je u konce, není čas na sebeuspokojení. Rizika opakované infekce, jak ukázaly různé recidivy v Libérii od května 2015, je mnohem větší, než jsme si mysleli. EU se také ponaučila. Mezinárodní systém potřebuje opravit poruchy, které se staly až příliš zřejmé v nepřiměřenosti reakce na nemoc v prvních měsících roku 2014. V tomto ohledu Evropská unie reagovala zřízením evropských Medical Corps, jejichž lékařské týmy a vybavení od členských států mohou být rychle nasazeny, aby se od počátku vypořádaly s budoucími zdravotnickými pohotovostními zásahy.

Může vzniknout mnohem větší krize, než byla ta současná. Musíme být lépe připraveni.

Je také mnohem důležitější než kdy jindy pomoci obnově zasažených tří zemí a posílit jejich zdravotní systémy, investovat do efektivních a pružných mechanizmů výstrah a reakce. Jedná se o základní požadavky, aby se zabránilo vzniku budoucích ohnisek šíření. Závazek EU na podporu postižených zemí zůstává pevný. Bude k dispozici pro Libérii, Sierra Leone a Guineji, jak dlouho to bude trvat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno