[quote]U příležitosti Světového dne cestovního ruchu uvedl Eurostat 26.9. 2016 přehled některých ukazatelů.[/quote]

Více než 1,2 miliard nocí strávených při svých cestách po celém světě v roce 2014 připadlo na turisty ve věku 65 a více let (dále jen „starší turisté“), žijících v Evropské unii, je to 20 % aktivit cestovního ruchu měřených počty nocí strávených rezidenty EU.

Jejich podíl na výdajích na cestovní ruch byl ale nižší- jen 16 %. Starší turisté v Evropské unii utratili v průměru 52,6 € za den, o 12,7 € méně než průměrný turista.

Obecně platí, že starší turisté v Evropské unii upřednostňují domácí svátky, s dvěma třetinami (66 %) všech přenocování v rámci svých turistických cest podle strávených nocí (ve srovnání s 59 % pro všechny turisty), zatímco výjezdový cestovní ruch představoval v roce 2014 34 %. To lze pozorovat u většiny členských států.

vystrizek

 

Starší turisté zejména ze Španělska a Řecka mají tendenci upřednostňovat tuzemské dovolené

Podíl osob ve věku 65 let na všech přenocováních v oblasti cestovního ruchu byl obzvlášť vysoký u obyvatelů Francie a Kypru, kde se podílely čtvrtinou (25 %) všech nocí cestovního ruchu v roce 2014, totéž v České republice, Řecku a Švédsku (po 24 %), Irsku a Portugalsku (po 23 %). Naopak starší turisté představovali přibližně 10 % z nocí strávených rezidenty Malty (9 %), Bulharska, Lotyšska a Slovinska (všechny 10 %), Estonska (11 %).

V malé většině členských států EU dávají starší turisté přednost domácí dovolené před zahraničními cestami; nejvyšší podíl byl zaznamenán u obyvatel Španělska (94 %) a Řecka (92 %), následovala Česká republika a Rumunsko (po 89% ), Itálie a Portugalsko (po 88 %). Na rozdíl od toho velká většina starších turistů, žijících v Lucembursku (99 %), Belgii (91 %) a na Maltě (82 %) byla v roce 2014 v zahraničí.

vystrizek2

vystrizek3

Turisté z EU ve věku 65 let strávili na svých výletech v průměru o 20 % dní méně. Z členských států EU v roce 2014 v průměru nejvíce zaplacených nocí  platili občané  Lucemburska (120,8 €) a Rakouska (106,9 €),  Malty ( 93,7 €), Belgie (89,5 €), Irska (88,0 €) a Dánska (85,1 €). Nejnižší průměrné výdaje na osobu a den byly u starších turistů, žijících v České republice (€ 13,7), v Rumunsku (€ 13,8), v Řecku (€ 18.0) Litva (€ 19,1) a Maďarsko (€ 19.2).

U všech členských států s výjimkou Belgie byly průměrné výdaje starších turistů  nižší než celkový průměr. To byl zejména případ Litvy (v průměru u starších turistů 19,1 € na osobu a den, ve srovnání s 48,4 € za celkový průměr; rozdíl 29,3 €) a Slovenska (- 29,2 €), pak s odstupem  Kypr (-24,8 €), Estonsko (-24,3 €) a Finsko (-24,1 €). Na úrovni EU starší turisté utratili v průměru 52,6 €  denně ve srovnání s 65,3 € celkového průměru, o  12,7 € méně za den.

Je třeba poznamenat, že výdaje cestovního ruchu jsou ovlivněny zejména trváním cest a podílem dovolených strávených v druhém domově nebo mimo období špičky.

Metody a definice

Údaje uvedené v této tiskové zprávě zahrnují vnitrostátní cestovní ruch, což znamená aktivitu cestovního ruchu obyvatel (nikoli  země).

Počet nocí přenocování v rámci cestovního ruchu nocí se vztahuje na všechny jeho oblasti strávené rezidenty ve věku 15 let a více, mimo své obvyklé prostředí pro osobní nebo profesionální / obchodní účely.

Noci v turistice (přenocování) se rozumí každá noc, kterou host skutečně stráví (spaní nebo pobyt) v hromadném ubytovacím zařízení (jako jsou hotely nebo kempy), nebo v soukromých ubytovacích zařízeních (například vlastnictví bytů či ubytování poskytované bezplatně přáteli nebo příbuznými).

Výdaje na cestovní ruch vycházejí z celkových spotřebních výdajů ze strany návštěvníka nebo jménem návštěvníka a průběhu jeho/jejího pobytu v místě určení. Celkové výdaje se člení podle následujících výdajových položek: doprava, ubytování, jídlo a nápoje v kavárnách či restauracích a dalších výdaje.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno