Zdroj: Archiv

[quote]Skupina poslanců Evropského parlamentu včetně zástupce Česka vyzvala komisařku EU pro dopravu Violetu Bulcovou, aby vysvětlila dohodu, které minulý týden dosáhla Evropská komise s Berlínem v otázce zavedení mýtného pro osobní automobily v Německu. V tiskové zprávě o tom včera informoval poslanecký klub Evropské lidové strany (ELS). Uzavřený kompromis už minulý týden kritizovaly i některé země sousedící s Německem.[/quote]

„Pro občany a podnikatele žijící a podnikající na hranicích s Německem je toto opatření velmi nešťastné. Obáváme se, že Evropská komise souhlasila s opatřením, jež v podstatě zůstává nadále diskriminační,“ uvedl poslanec a předseda právního výboru EP Pavel Svoboda.

Kromě něj se k výzvě eurokomisařce Bulcové připojili i poslanci ELS z Rakouska, Polska, Belgie, Lucemburska a Nizozemska.

Evropská komise nesouhlasila s původním plánem Německa na zavedení mýtného pro osobní automobily kvůli diskriminaci zahraničních řidičů. Dohodnutý kompromis nadále předpokládá, že majitelům aut registrovaných v Německu bude zaplacené mýtné plně kompenzováno formou daňové úlevy.

Majitelé aut s velmi nízkými emisemi škodlivých plynů však nyní získají ještě větší úlevu, než zaplatí na mýtném. Komisi se totiž v původním návrhu nelíbilo, že hodnota kompenzace měla přesně odpovídat výši mýtného. Kompromisní plán zahrnuje rovněž úpravu krátkodobých sazeb mýtného pro zahraniční řidiče.

Podle europoslanců tak i nadále budou platit poplatky v Německu pouze zahraniční řidiči.

„Diskriminace je diskriminace a jeden z hlavních úkolů Evropské komise je s ní bojovat,“ uvedli poslanci v dopise Bulcové.

Zdroj: ČTK