Zdroj: Archiv

[quote]Společnost Groupe Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, snížila svůj odhad provozního zisku pro letošní a příští rok. Horší prognózu zdůvodňuje poklesem britské libry po červnovém britském referendu. Firma to uvedla souběžně s hospodářskými výsledky za letošní první pololetí. Tržní hodnota Eurotunnelu se bezprostředně po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unii snížila až o třetinu, navzdory ujišťování, že ji referendum nijak neuškodí, napsala agentura Reuters.[/quote]

Hrubý provozní zisk EBITDA pro letošní rok společnost nyní odhaduje na 535 milionů eur, což je o 4,3 procenta méně než dosavadní prognóza. Odhad tohoto zisku na příští rok firma snížila o 4,3 procenta na 579 milionů eur. V prvním pololetí letošního roku jí zisk EBITDA vzrostl o čtyři procenta na 249 milionů eur (6,7 miliardy Kč).

Tunel pod Lamanšským průlivem zajišťuje spojení mezi Belgií, Francií a Británii rychlovlaky Eurostar. Eurotunnel zajišťuje také kyvadlovou železniční přepravu osobních aut, autobusů a nákladních vozů. Kyvadlové služby loni tvořily zhruba dvě třetiny celkových příjmů skupiny.

Společnost uvedla, že dopad takzvaného brexitu na dopravu pod Lamanšským průlivem je nejistý. Neočekává, že by v krátkodobém výhledu byly její aktivity nějak výrazně zasaženy. Odhaduje ale, že kurz libry vůči euru bude zhruba o sedm procent nižší, což snižuje její zisky při převodu na eura.

Březnový teroristický útok v Bruselu a stávky železničářů v Belgii a ve Francii způsobily, že objem osobní dopravy se v letošním prvním pololetí snížil o tři procenta. Kyvadlová přeprava nákladních vozů se ale ve stejném období zvýšila o desetinu. Společnost přepravila téměř 830.000 nákladních aut, což je rekord za pololetí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno