[quote]Evropská komise zahájila on-line konzultace, jak mohou věda a inovace EU pomoci zajistit dostatečné, bezpečné, výživné a udržitelné potraviny na celém světě.[/quote]

Diskuse je spojena s tématem letošní světové výstavy „Nasycení planety, energie pro život“.

Konzultační dokument Společného výzkumného centra Komise uvedl 13.4 v Bruselu Tibor NAVRACSICS, komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu, odpovědný za Společné výzkumné středisko, spolu s Franzem Fischlerem, předsedou Vědeckého řídícího výboru EU pro Expo 2015.

Komisař zdůraznil zásadní roli, kterou EU chce mít při řešení problémů spojených s udržitelnou bezpečností potravin a výživy. Expo 2015 jedinečnou skvělou příležitostí uvést, co již dělá v této oblasti EU i společné výzkumné centrum EU; předseda výboru Fischler zdůraznil klíčový význam vědy a inovací pro bezpečnou výživu.

Konzultace podpoří diskusi o budoucím výzkumném programu na podporu řešení globálních problémů bezpečnosti potravin a výživy. Zaměří se na oblasti, kde může mít výzkumné úsilí EU největší dopad, například jak zlepšit veřejné zdraví prostřednictvím výživy, zvýšením bezpečnosti a kvality potravin, snížením ztrát potravin a plýtvání, jak učinit rozvoj venkova udržitelnější, zvýšit zemědělské výnosy udržitelnou intenzifikací, také ale, jak lépe porozumět trhu s potravinami a zlepšit přístup k potravinám pro lidi na celém světě.

Konzultace k předloženému dokumentu proběhne do 1. září. Výsledky budou zveřejněny do 15. října, před Světovým dnem potravin.

Na World Expo 2015 v Milánu od 1. května do 31. října bude zastoupeno přes 145 zemí a mezinárodních organizací; očekává se přes 20 mil. návštěvníků. Účast koordinuje Spojené výzkumné centrum Komise. Data jsou v souladu s přechodem od světových cílů milénia k cílům udržitelného rozvoje. EU je největší světový exportér potravin, současně ale i globální dárce.

Udržitelný výzkum a vývoj zemědělství je jedním z nejefektivnějších nástrojů; v Horizontu 2020 je mu přiděleno 80 mld. €, na akce výzkumu a inovací se počítá 2014-20 s vice než 3,8 mld. €.

Co kdyby se politické diskuse v ČR ubíraly stejným směrem?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno