[quote]Evropská komise poskytuje dodatečných 62 mil. € na humanitární pomoc na podporu Syřanů, vysídleným konfliktem uvnitř země. Alokace finančních prostředků oznámil evropský komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianides na závěr své návštěvy Jordánska a Libanonu.[/quote]

Nové financování přichází v kritickém okamžiku zhoršující se bezpečnostní situace v zemi a pomůže pokrýt připravenost na zimu a takové základní potřeby uprchlíků a hostitelské komunity, jako jsou zdravotní péče, čistá voda, přístřeší, nájemné a vzdělávání.

Komisař Christos Stylianides uvedl: „Musíme pokračovat v poskytování humanitární pomoci pro Syřany v nouzi, protože příchod zima přinese další utrpení zejména nejzranitelnějším. Proto Evropská komise podniká kroky, jak poskytnout další záchrannou humanitární pomoc vysídleným Syřanům uvnitř země, a uprchlíkům v sousedních zemích. V posledních dnech jsem se v Jordánsku a Libanonu setkal s celými rodinami, které v Sýrii uprchly. Naše humanitární pomoc dělá a bude dělat rozdíly, ale mír je jediným řešením, které může ukončit uprchlickou krizi, humanitární krizi.“

Nové financování Sýrii následuje po nedávném oznámení o 43 mil. € pro Libanon a 28 mil. € pro Jordánsko, přidělených příslušným vnitrostátním orgánům v průběhu 1. až 3. listopadu. Dohromady jde pro tyto 3 země o 133 mil. € dodatečné humanitární pomoci v roce 2015.

Komisař navštívil uprchlický tábor Zaatari v Jordánsku a uprchlíky v údolí Bekaa v Libanonu. Diskutoval rostoucí potřeby syrských uprchlíků s vládními úředníky a partnerskými humanitárními organizacemi.

Souvislosti

Alokace finančních prostředků oznámená v posledních dnech se týká 200 milionů € dodatečné humanitární pomoci pro rok 2015, které navrhla Komise dne 23. září poskytnout okamžitě v reakci na požadavky z UNHCR, Světového potravinového programu a dalších příslušných organizací, aby se okamžitě pomohlo uprchlíkům.

EU je hlavním dárcem v krizi Sýrie s celkem přes 4,2 mld. € od EU a členských států na humanitární účely, rozvoj ekonomiky a pomoc při stabilizaci.

Pokud jde o fondy OSN, Česká republika se jako ještě kandidátský stát v roce 2000 připojila k plánu humanitární a rozvojové pomoci nejchudším státům. Jeden ze závazků z toho plynoucích byl postupně navyšovat pomoc až do výše 0,7 % hrubého domácího důchodu 2015 (na pokrytí „cílů milénia“). Po vstupu do EU se závazky převedly na EU. Stejný závazek již od počátku v rámci EU platí i pro letos přijaté 15 leté pokračování pomoci do roku 2030. Podle některých zpráv našich představitelů však Česká republika ještě úroveň pomoci 0,7% HDD nedosáhla. V tom případě může být mluvení o  důrazu na prevenci spíše drážděním zahraničních partnerů.

 První letecké přemístění z Řecka

Ve středu 4. listopadu komisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopoulos a lucemburský ministr zahraničních věcí Jean Asselborn přicestují do Řecka. Spolu s premiérem Alexis Tsiprasem, předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem  a řeckým alternátem  ministra vnitra a správní obnovy odpovědným za migrační politiku Ioannisem Mouzalasem  se setkají s první skupinou žadatelů o azyl, využívajících výhody z programu přemístění EU z Řecka. Třicet žadatelů o azyl odcestuje letadlem z mezinárodního letiště v Aténách do Lucemburska, kde budou  jejich žádosti zpracovávány.

Komisař Avramopoulos podotkl: “Zítra bude první odlet z Řecka v rámci programu přesídlení v EU. Zatím v tomto roce vstoupilo do EU přes Řecko více než 600.000 lidí. Toto přemístění je symbolický okamžik, také ale velmi důležitý první krok v procesu, který musí probíhat systematicky. Teď je čas zintenzívnit úsilí, aby byla  všechna imgrační střediska (“hotspoty”) plně funkční, a aby bylo přemístění běžným jevem. Chválíme Lucembursko za to, že je první členský stát, který přemístí migranty z Řecka, také ale pro jeho politické snahy v rámci předsednictví Rady, aby se tento program spustil. Spoléháme na všechny členské státy, že přijaly nezbytná opatření tak, aby více přemisťování z Řecka a Itálie mohlo rychle následovat.“

První odlet z Řecka je výsledkem zásadní intenzivní přípravné práce řeckých a lucemburských orgánů, agentury Frontex, úřadu EASO, Europol, Eurojust, IOM, UNHCR a místních nevládních organizací, a pracovníků zvlášť vyslaných Evropskou komisí, aby se ujistili, že jsou rozhodnutí o přemístění přijatá Radou v Řecku realizována.

Komisař Avramopoulos a ministr Asselborn se připojí k premiéru Tsiprasovi, předsedovi Evropského parlamentu Schulzovi a alternátorovi ministra Mouzalasovi, aby pozdravili před odletem 4. listopadu brzy ráno asylanty před jejich odletem na mezinárodním letišti v Aténách. Pak bude následovat tisková konference, která se bude přenášte živě v řecké TV EBS.

Souvislosti

Mimořádná Rada pro spravedlnost a vnitřní věci dne 14. září přijala rozhodnutí přemístit 40.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka; mimořádná Rada pro vnitřní věci dne 22. září se dohodla na přemístění dalších 120.000 žadatelů o azyl z členských států, přímo zasažených krizí.

Podle tohoto režimu přemístění žadatelé o azyl s vysokým očekáváním úspěšného vyřízení jejich žádosti [1], budou přemístěni z Řecka a Itálie, kam přijeli, do jiných členských států, kde se budou zpracovávat jejich žádosti o azyl. Pokud budou žádosti mít úspěch, bude žadatelům udělen status uprchlíka s právem na pobyt v členském státě, do něhož byli přemístěni.

Přemisťování proběhne v průběhu dvou let, rozpočet EU poskytuje speciální financování 780 mil. € na podporu tohoto systému. Cílové členské státy přemístění dostanou 6.000 € za přemístěnou osobu, včetně 50% předběžného rychlého financování, aby bylo zajištěno, že vnitrostátní orgány mají prostředky jednat velmi rychle. Země provádějící přemístění obdrží 500 € na každou přesídlenou osobu k pokrytí nákladů na dopravu do členských států přemístění.

První let v rámci přemístění v novém režimu se konal dne 9. října, kdy bylo 19 eritrejských žadatelů o azyl přemístěno z Itálie do Švédska. Dne 21. října bylo přemístěno dalších 19 eritrejských a syrských žadatelů o azyl z Itálie do Švédska a 48 do Finska. Celkem 86 žadatelů o azyl bylo dosud přemístěno v rámci nového režimu z Itálie.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno