[quote]Náctiletí Evropané jsou o krok blíž k možnosti procestovat kontinent vlakem zdarma. Návrh darovat jim k osmnáctým narozeninám jízdenku InterRail získal v Evropském parlamentu širokou podporu. Zamlouvá se i eurokomisařce pro dopravu.[/quote]

„Je velice důležité dát mladým lidem možnost objevovat Evropu,“ prohlásila v úterý na půdě Evropského parlamentu Kateřina Konečná.

Česká europoslankyně se přidala k hlasům, které ocenily nápad německého poslance Manfreda Webera nabídnout Evropanům k osmnáctým narozeninám jízdenku InterRail Pass zdarma. Jízdenka slouží na mezinárodní přepravu v rámci Evropy a její cena za měsíc pro lidi pod šestadvacet let je 480 eur.

Návrh získal v úterý na plenárním zasedání Evropského parlamentu širokou podporu. Kromě Konečné ze Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice se zamlouvá i poslancům z dalších parlamentních frakcí. Většina z nich ho považuje za dobrý prostředek na vzdělávání a budování tolerance.

Nápad podpořila i eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Označila ho za výborný nápad, který ale ještě bude potřebné rozpracovat.

„Komise pečlivě zváží možné náklady a zdroje financování, stejně jako administrativní proveditelnost,“ řekla.

Podle Bulcové jsou možné i další alternativy k nápadu, jako například loterii s velkým počtem výherních lístků, která by byla otevřena širší věkové skupině Evropanů.

Do projektu InterRail je zapojených 30 Evropských zemí. V pobaltských státech, na Kypru a Maltě, které v něm nejsou, by mladí Evropané mohli využít náhradní druhy přepravy, jako autobusy nebo trajekty.

Zdroj: Český rozhlas

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno