Konference o E-GNSS a jeho využití v silniční dopravě, multimodální logistice a přepravě nebezpečných látek se konala 20. února 2014 v Bruselu. Zúčastnili se jí i zástupci z agentury GSA (European GNSS Agency), která od roku 2012 sídlí v Praze.
Úvodní sekci zahájil Christian Siebert, vedoucí úseku pro aplikace, zabezpečení a mezinárodní spolupráci Evropské komise (DG ENTR), který zdůraznil náročné strategické cíle, jež mají za úkol dát uživatelům k dispozici skutečně globální satelitní navigační službu. V souladu s těmito cíli již probíhá realizace systému Galileo, a zároveň systém EGNOS poskytuje korekce k signálu GPS a napomáhá tak k dosažení vyšší přesnosti a kvalitě určování polohy například v oblasti letectví.
První dva satelity systému Galileo byly uvedeny do provozu v roce 2011, v říjnu 2012 následovaly další dva a v březnu 2013 bylo provedeno první určení polohy za výlučného použití satelitů Galileo. Systém má být plně funkční do roku 2020. Výhodou postupného zavádění systému je možnost intenzivní interakce s uživateli. Systémy GNSS nabízejí široké možnosti využití mimo jiné v oblasti multimodální logistiky, přepravy nebezpečného nákladu a silniční dopravy, zejména s ohledem na efektivitu a bezpečnost přeprav a spolehlivé fungování budoucích mýtných systémů.
Jak uvedla Magda Kopczynska, vedoucí úseku pro námořní dopravu a logistiku Evropské komise (DG MOVE), lepší fungování dopravy znamená i lepší fungování Evropy jako celku. Logistika představuje 10 % evropského HDP a poskytuje 11 miliónů pracovních příležitostí, takže je klíčovou součástí evropského hospodářství a „motorem“ evropského rozvoje. Největší výzvou pro logistiku je zachování konkurenceschopnosti v globální ekonomice, která s sebou přináší stále složitější dodavatelské řetězce, rostoucí proměnlivost a rizika, a potřeba minimalizovat dopady na životní prostředí. M. Kopczynska informovala také o tom, že konference LOGISTICS IN 2030 – CHALLENGES AND WAY FORWARD, která proběhla v listopadu 2013, přitáhla pozornost více než 250 účastníků, kteří volali po tom, aby se logistice dostalo tolik pozornosti, kolik si zaslouží. Proto v roce 2014 bude provedena revize akčního plánu z roku 2007.
Gian-Gherardo Calini, vedoucí oddělení pro rozvoj trhu agentury GSA, ve svém příspěvku řekl, že portfolio služeb poskytovaných systémy Galileo a EGNOS by mělo být nahlíženo jako jeden celek, protože uživatelé mezi těmito dvěma systémy příliš nerozlišují. Významné příležitosti nabízí využití GNSS v oblasti mýtných systémů nebo například v rámci tísňového volání eCall. Oblast aplikací E-GNSS se neustále rozšiřuje a je nutno i nadále podporovat vývoj nových možnosti například pro přesnější monitorování vozidel, digitální tachografy nebo sledování nebezpečného nákladu.
Po úvodních projevech následovala sekce zaměřená na multimodální logistiku. Hlavním tématem prezentace Fleur Breuillinové z Evropské komise (DG MOVE) byl systém elektronického poskytování informací e-Freight, jehož cílem je poskytnout technickou, legislativní a správní podporu ze strany EK. Systém E-freight bude zahrnovat všechny druhy dopravy a všechny články dopravního řetězce, od rezervace dopravních služeb, přes přepravní doklady, až po zjišťování polohy a poskytování informací o stavu zboží. Jedním z hlavních cílů e-Freight je snižovat náklady pomocí přechodu z tištěných na elektronické doklady a dosahovat vyšší efektivity díky integraci dat z různých zdrojů.
Aby se tato vize mohla stát realitou, je nutné zainteresovat všechny zúčastněné strany. Loňská konference ukázala, že uživatelé jsou na zavedení takového systému připraveni a čekají na podporu Komise. Ta je připravena podpořit vývoj technických nástrojů, komunikaci, opětovné využívání dat a koordinovat stávající iniciativy. Komise zároveň poskytne podporu přijímání standardů a správních postupů tak, aby byla výsledkem efektivní logistika. Systémy GNSS při tom budou hrát významnou technickou roli.
O spolupráci s GSA a významu standardů pro logistický trh promluvil Douglas Hill ze společnosti GS1 Denmark. Vysvětlil, že cílem spolupráce je využívat GNSS v systémech pro zajištění viditelnosti toku produktů v logistických řetězcích v součinnosti se standardy vyvíjenými sdružením GS1, koordinovat standardizační aktivity, poskytnout společnou analýzu dopravního a logistického prostředí a podílet se na komunikaci přínosů systémů Galileo a EGNOS. Přidanou hodnotou GNSS je fakt, že se jedná o přesný systém, jež má široké využití v logistice a může nabídnout neutrální platformu pro všechny hráče na trhu, a to nejen v oblasti železniční dopravy a sledování toku produktů v logistických řetězcích.
Daniel Lopour z Agentury pro evropský GNSS (European GNSS Agency, GSA) se ve své prezentaci soustředil na přispění E-GNSS k budoucímu rozvoji multimodální logistiky. GSA podporuje strategii E-freight, protože E-GNSS může svým uživatelům poskytnout lepší dostupnost v městském prostředí, vyšší odolnost, lepší integritu a celkově vyšší přesnost a spolehlivost údajů o času a poloze.
GNSS může být podle D. Lopoura využit například v oblasti sledování polohy kontejnerů, lokalizace nákladu a zasílání údajů o poloze. Jedním z dalších přínosů této technologie může být i zvýšení bezpečnosti v logistických řetězcích, kdy bude například možné zaslat uživatelům varování, pokud by se náklad odchýlil z očekávané trasy. Implementace E-GNSS může mimo jiné podpořit konkurenceschopnost železniční dopravy, která by mohla poskytovat informace o poloze zásilek s podobnou přesností, s jakou jsou v mnoha případech dostupné již dnes v oblasti silniční dopravy.
Další oblastí využití je například správa majetku (vozidel), tj. zjišťování přesné polohy dopravního prostředku, což může vést k lepším možnostem plánování a provozování flotil vozidel a jejich ochraně proti krádeži. Tato služba samozřejmě funguje již dnes na bázi GPS, ale s nástupem systému Galileo bude signál GNSS vzhledem k většímu počtu „viditelných“ družic dostupnější. Navíc je již nyní možné využít i signál služby EGNOS, který dále zpřesňuje informaci o poloze a dodává údaje o spolehlivosti zjištěné polohy. Samostatnou kapitolu v případě zajištění spolehlivých informací o poloze pak tvoří přeprava nebezpečných věcí, kde je kladen stále větší důraz právě na přesnost a integritu.
GNSS však najde své místo i v oblasti řízení pohybu běžných produktů v logistických řetězcích – čas doručení hraje důležitou roli a zpoždění s sebou přináší vysoké náklady. Díky kvalitnějším informacím o poloze a času příjezdu vozidel mohou logistická centra zvýšit svou efektivitu a dosáhnout úspor.
Moderní technologie GNSS umožní také tzv. corridoring a geofencing – vymezování oblastí pohybu vozidel nebo lepší možnosti monitorování chlazeného zboží, nebo produktů s omezenou trvanlivostí. To povede k lepší ochraně zboží před poškozením. Odesilatelé a příjemci tohoto druhu zboží mají velký zájem o kvalitu služeb nabízených během přepravy a o sledování parametrů jako je teplota, vlhkost, nárazy a úniky látek. Nové technologické nástroje umožní tyto vlastnosti a rizikové události přesně sledovat.
Zdroj:LogisticNEWS