Zástupci členských států EU ještě před začátkem dubna schválili kompromisní řešení návrhu Rad a Evropského parlamentu ve věci zavedení povinného celoevropského systému pro automatické tísňové volání z paluby vozidla „eCall“.
Aby bylo dosaženo vzájemné dohody všech států na zavedení systému, byl původně navrhovaný termín spuštění systému eCall posunut. Nově navrhovaný termín spuštění systému eCall je 1. 10. 2017.
Systém eCall bude poskytován na bázi jednotného evropského tísňového volání 112 a skládá se ze tří základních komponent: z palubní jednotky ve vozidle, mobilní telekomunikační sítě a center tísňového volání 112.
Po nehodě se systém aktivuje automaticky, ovšem umožní i manuální aktivaci. Systém automatického tísňového volání z paluby vozidla eCall 112 bude povinně instalován ve všech nových osobních automobilech a dodávkách od října 2017 (původní návrh počítal s termínem zavedení od října 2015). Ročně díky rychlejší pomoci zraněným zachrání v Evropě tisíce lidských životů a u dalších desetitisíců nehod zmírní jejich následky.
Toto rozhodnutí také udává členským státům EU povinnost zajistit připravenost národní technické infrastruktury pro bezešvé zavedení systému eCall nejpozději 6 měsíců před stanoveným termínem zavedení systému eCall do ostrého provozu.
Vozidlo bude komunikovat s centrem tísňového volání 112 z palubní jednotky umístěné ve vozidle prostřednictvím mobilní telekomunikační sítě. Součástí komunikace s centrem tísňového volání při havárii je rovněž odeslání minimálního souboru dat o nehodě (tzv. soubor MSD – Minimum Set of Data), který obsahuje čas, aktuální polohu a směr jízdy, VIN kód vozidla atd.
Informace o nehodě jsou k dispozici operátorovi 112 za 14-17 vteřin od vzniku dopravní nehody, který tak může rychle rozhodnout a zahájit adekvátní záchrannou akci a eliminovat tak případné vážné zdravotní následky zraněných účastníků nehody. (Zrychlení odezvy složek záchranného systému díky systému eCall se očekává až o 40% v městských oblastech a až o 50% mimo město).
Zdroj:ministerstvo dopravy