[quote]Fleye je údajně nejbezpečnějším dronem na světě. Plášť letounu připomíná svým tvarem fotbalový míč a kryje všechny pohyblivé části letounu, aby nedošlo k poškození dronu nebo k úrazu uživatele. Fleye ale nevyniká pouze svým designem. Dvoujádrový mozek dronu funguje na operačním systému Linux s otevřeným SDK a API rozhraním. Fleye není jen obyčejným dronem, ale jedinečnou platformou nabízející prostor pro další vývoj.[/quote]

Skutečnost se s našimi představami z raného mládí poněkud rozcházejí. Řada z nás si představovala univerzálního a nezávislého pomocníka, ale faktem je, že většina akcí prováděných drony je řízena námi. Zkrátka ještě nenastal čas, aby nám drony pomáhaly v domácnosti a kupříkladu nesly těžký nákup až k nám domů.

Nyní přichází na scénu Fleye. Nejedná se sice o žádného vysoce užitečného pomocníka do domácnosti, ale ve stále se rozvíjejícím světě dronů je něčím, co tu ještě nebylo. Tým vývojářů stále pracuje na tom, aby se z této volnočasové hračky stal plnohodnotný a užitečný pomocník.

Tým vývojářů v současnosti hledá podporu na Kickstarteru. Svými technickými parametry Fleye sice příliš neoslní (1080p/30 fps kamera a 10 minut letu), zaujme ale jinak.

Svým designem si Fleye bere příklad z průmyslových a obranných bezpilotních letounů. Většina dronů na trhu má rotory naprosto nekryté, zatímco Fleye disponuje jedinou částí, která je navíc krytá pláštěm. Uživatelé se tedy mohou přístroje bez obav dotýkat, přenášet nebo ho postrkovat, aniž by se museli bát, že ho poškodí či rozbijí.

Fleye je ovladatelný prostřednictvím aplikace pro mobilním zařízení s operačním systémem iOS a Android. Dron disponuje celou řadou senzorů, včetně akcelerometru, gyroskopu, výškoměru, GPS, optiky, sonaru a magnetometru. To znamená, že vás Fleye může následovat, pořizovat 360° snímky nebo samostatně letět podle předem naprogramovaného plánu. Stačí dron nabít, otevřít aplikaci, vybrat příslušnou akci a poté dron jen vypustit do vzduchu.

Nenechte se ale příliš unést. Fleye je možná uživatelsky nenáročný, ale také se může dost dobře stát terčem hackerů, a proto se tvůrci rozhodli oslovit vývojáře. Tvůrci Fleye hodlají vytvořit trh pro aplikace a poskytnout prostor vývojářům softwaru.

„Ze stroje se stává robot ve chvíli, kdy je schopný sám zkoumat své okolí a na základě toho se samostatně rozhodovat,“ uvádí společnost. „A přesně tohle je účelem Fleye. Můžete napsat aplikaci, která zpracovává podněty z kamery, na základě toho, co vidíte, zadávat pokyny prostřednictvím počítače a ovládat dron. Fleye pracuje s operačním systémem Linux a podporuje OpenCV, populární knihovnu pro manipulaci s obrazem.“

Dron může být ovládán i na dálku, a to díky vlastnímu Wi-Fi připojení JSON UDP API. Jinými slovy – s dronem se můžete spojit jakýmkoliv komunikačním zařízením – třeba ovladačem, chytrým telefonem, počítačem. Společnost v současnosti vyvíjí API a hodlá poskytnout různá SDK.

Standardní edice Fleye zahrnuje dvoujádrový 800 MHz ARM A9 počítač, 512 MB RAM a slot pro microSD kartu, což je pro použití mobilní aplikace a pár jednoduchých programů tak akorát. Pro ty, co opravdu touží vyhnat výkon až na maximum, nabízí společnost speciální edici Developer a Power, zahrnující čtyřjádrový počítač a 1 GB RAM.

Standardní edice vyjde předběžně na 799 EUR, což představuje 30 % předpokládané běžné prodejní ceny. Pokud půjde vše podle plánu, pak se první majitelé dočkají svého dronu v září příštího roku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno