[quote]Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu financovat širší okruh investičních akcí než dosud. Počítá s tím novela zákona, kterou ve středu schválila Sněmovna. Fond by mohl nově rozdělovat peníze například na údržbu vodních cest na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy. Na návrh poslanců bude také moci dávat peníze na vybavení letišť na ochranu před terorismem. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.[/quote]

Podle vládní předlohy by fond mohl nově rozdělovat peníze i na opravy místních komunikací v místech, kde kříží významné silnice nebo železniční trať. Poskytovat by mohl peníze i na pořizování strojů nezbytných pro výstavbu a modernizaci silnic, dálnic a regionálních i celostátních drah. Pokud nakoupené stroje budou ve vlastnictví státu, bude smět fond financovat i jejich opravy a údržbu. Místo financování údržby cyklostezek by měl nově dávat peníze na jejich opravy.

Poslanci schválili návrh hospodářského výboru, který umožní dávat peníze na vybavení letišť na ochranu před terorismem a podobnými trestnými činy. Týká se to především regionálních letišť, která sice bezpečnostní požadavky splňují, ale jejich opatření jsou na hraně.

Fond bude také moci financovat i přeložky a opravy vodních toků vyvolané dopravními stavbami, jak navrhl Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Poslanci schválili i návrh Martina Kolovratníka (ANO), který umožní, aby fond mohl krajům nebo obcím poskytovat účelově vázané úvěry za nekomerční úrok. „Díky tomu si budou moci obce a kraje troufnout na mnohem větší akce, než bylo možné dosud,“ řekl Kolovratník.

Fond bude také opět smět zřizovat účty u běžných bank, nejen u České národní banky. Nyní smí mít účty jen u ČNB, která k nim ale nevydává platební karty. Zaměstnanci fondu proto nemůžou na služebních cestách platit kartami, což jim způsobuje potíže.

Státní fond dopravní infrastruktury je mimorozpočtový fond. Ve svém rozpočtu na letošek má téměř 66 miliard korun. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno