Zdroj: Freeimages.com

[quote]Francie a Česká republika začnou od 19. července sdílet informace o dopravních přestupcích, informovalo dnes francouzské ministerstvo vnitra. K českým řidičům, kteří se dopustí přestupku na francouzském území – například překročí rychlost a zachytí je radar nebo bezpečnostní kamera – se bude přistupovat stejně jako k řidičům francouzským a naopak, uvádí se v ministerském komuniké.[/quote]

Českým řidičům, které po 19. červenci ve Francii zaznamená radar, přijde domů oznámení o přestupku a budou muset zaplatit pokutu za překročení rychlosti, uvádí příklad francouzské ministerstvo.

Výměna údajů o registraci vozidla vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2015/413 o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu.

Informace spojené s dopravními přestupky vedle České republiky sdílí s Francií 12 členských zemí Evropské unie; naposledy na tuto spolupráci přistoupily Maďarsko a Slovensko.

Francouzské komuniké uvádí, že od zavedení automatických radarů na území Francie se 21 procent přestupků (v letním období dokonce 50 procent) týká vozů registrovaných v zahraničí, třebaže ty představují pouze pět až šest procent provozu na francouzských silnicích.

Zdroj: ČTK