[quote]Francie v době blížícího se fotbalového mistrovství Evropy v desítce francouzských měst použije bezpilotní letouny (drony), které budou odhalovat a pomáhat zneškodňovat veškeré případné létající stroje nad stadiony a v jejich okolí, řekl šéf bezpečnosti šampionátu, na kterém se utká 24 národních týmů včetně českého.[/quote]

Nad všemi deseti stadiony i tréninkovými hřišti se v době šampionátu od 10. června do 10. července vyhlásí bezletové zóny, sdělil šéf bezpečnosti fotbalového mistrovství Ziad Khoury. Policejní drony budou střežit tyto zóny u desítek plánovaných zápasů. Jedná se o opatření, které má odrazovat případné útočníky a které dosud Francie u sportovních událostí nikdy nepoužila, řekl Khoury.

Když připravujete tak velkou událost, musíte si představit veškeré možné scénáře, i ty nejméně pravděpodobné,“ řekl šéf bezpečnosti. Uvedl, že drony narušující bezletové zóny by mohly být „něčím žertem, něčí zvědavostí, ale i něčím zákeřnějším“. Žádnou konkrétní hrozbu bezpečnostní složky ale nezjistily, dodal bez dalšího upřesnění.

Francouzské úřady podle agentury AP v dubnu uskutečnily cvičení, při němž simulovaly chemický útok bezpilotního letadla s jedovatými látkami na dav diváků. Cvičení se uskutečnilo ve městě Saint-Etienne, na jehož stadionu pro 42.000 diváků se odehraje řada zápasů. Česká reprezentace se zde v kvalifikaci 17. června utká s Chorvatskem.

Francouzská média již dříve informovala, že policie se vybavuje moderními drony, které budou sledovat i situaci na stadionech a v jejich okolí. Počítá s velmi tichými stroji s kamerami i pro dobré noční vidění z výšky až sto metrů. „V jiných zemích již podobné drony dosáhly obdivuhodných výsledků. Umožňují zadržet podezřelé osoby dávno před tím, než si uvědomí, že byly zpozorovány,“ řekl v dubnu nejmenovaný policejní zdroj listu La Depeche.

Šampionát si vyžaduje bezprecedentní bezpečnostní opatření. Od loňských atentátů v Paříži se totiž úřady obávají dalších útoků ze strany především islámských radikálů. Obavy umocnila zpráva, že islámští sebevražední atentátníci, kteří v březnu zabili na letišti a v metru Bruselu 32 lidí, původně plánovali útoky ve Francii právě v době fotbalového mistrovství.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno