Francie, která čelí nevysvětleným přeletům bezpilotních letadel nad jadernými elektrárnami, vyčlenila milion eur (27,6 milionu korun) na vývoj technologií k odhalení a zachycení těchto malých létajících strojů. S odvoláním na vládní orgán pro obranu a bezpečnost státu SGDSN.
Od začátku října přišly zprávy o nejméně 20 přeletech několika jaderných elektráren. Francie má v rámci 19 elektráren 58 jaderných reaktorů. Francouzský zákon zakazuje přelétat tyto a další strategické objekty v okruhu pěti kilometrů ve výšce pod 1000 metrů.
"Přestože nyní zjištěné přelety nepředstavují hrozbu, která by zpochybnila dobré fungování a bezpečnost jaderných zařízení, jsou varováním před riziky možného špatného či nepřátelského použití bezpilotních letadel," připustilo vedení SGDSN v prohlášení.
Organizace Greenpeace a další odpůrci jaderné energetiky nesouhlasí s tvrzením úřadů, že nevysvětlené přelety nezpochybnily bezpečnost jaderných provozů. Upozorňují, že i dálkově ovládaná malá civilní bezpilotní letadla, zpravidla veliká 30 až 150 centimetrů, mohou převážet nejen fotoaparáty a kamery, ale třeba i nálože.
Francie se o své poznatky z odhalování a likvidace malých bezpilotních letounů podělí s evropskými partnery, kteří podle ní čelí stejným rizikům, jakými jsou nepovolená používání bezpilotních letounů.
Malé civilní bezpilotní stroje, které si je již možné pořídit na běžném trhu a létají nízko nad zemí, nelze odhalit radary. Majitelé je řídí dálkově, nebo mohou jejich let naprogramovat. Jedinou možností pro bezpečnostní síly, jak je odhalit a případně zlikvidovat, je sledovat vzdušný prostor nad vytipovanými objekty dalekohledem a použít ruční zbraň jako při lovu.
Zdroj:ČTK