Světoví odborníci a evropští spotřebitelé budou společnými silami definovat Chuť Evropy. Friends of Glass spouští kampaň Chuť Evropy, jejímž cílem je odhalit, jaké chutě nejlépe vystihují rozmanité kultury napříč Evropou. Hnutí Friends of Glass, které vyzývá Evropany, aby se nedívali jen na etiketu a dávali přednost skleněným obalům, zve spotřebitele, aby vyplnili zábavný online test a přispěli tak k mapování chutí #MapYourTaste. Spojením všech výsledků pak vznikne konečná Chuť Evropy.
Vitalion Torno, prezident FEVE, Evropské federace výrobců obalového skla, jménem komunity Friends of Glass prohlásil: „FEVE se snaží upozorňovat spotřebitele na výhody skleněných obalů. Loňská kampaň „Podívej se za etiketu“ se zaměřila na zdravotní výhody a neutrálnost skla. Projektem #MapYourTaste podporujeme spotřebitelské trendy a kulturní dědictví evropských potravin a nápojů“.
Světově proslulí odborníci, jako je Andreas Larsson, švédský sommeliér zvolený nejlepším sommeliérem světa, Arno Steguweit, první evropský degustátor vody z Německa; Caroline Furstoss, francouzská sommeliérka roku 2014; profesor Giorgio Calabrese, slavný italský odborník na výživu, Guillermo Cruz, zvolený nejlepším španělským sommeliérem roku 2014, Jane Peyton, degustátorka piva roku 2014-2015 ve Velké Británii, a Christophe Baert, šéfkuchař a viceprezident belgické asociace Euro-Toques společně s Friends of Glass vytvořili základní mapu chutí, kterou bude dotvářet účast spotřebitelů z celé Evropy.
Spotřebitelé, kteří se zúčastní, se navíc dozvědí něco o tom, proč je sklo obalovým materiálem, který nejlépe zachovává skvělou chuť a nezměněnou kvalitu všech potravin a nápojů. Profesor Dieter Schrenk, odborník na farmakologii a toxikologii z univerzity v německém Kaiserslauternu, se vyjádřil k dosavadním poznatkům vědeckého výzkumu, který byl věnován vlivu obalových materiálů na chuť: „Chuť je jednou z nejdůležitějších, ale zároveň nejméně stálých vlastností jídla. Účinné a spolehlivé zachování chuti patří mezi zásadní požadavky, které obalové materiály v potravinářství musí splňovat. Ideálním materiálem je v tomto ohledu sklo, protože je nepropustné a nereaktivní. Nereaguje s potravinami ani složkami, které přispívají k jejich chuti.„
Kampaň #MapYourTaste v roce 2015 objede několik evropských měst v rámci festivalu chutí pořádaného Friends of Glass. Objevila se například 25.-29. května na EXPO Milano, 5. června na Salon de la Revue du Vin de France, nebo 17.-21. června na Taste of London. Kampaň poběží do konce roku 2015 a navštíví i další evropská města, jako Hamburg, Mnichov a Madrid.
Jak se zúčastnit mapování chutí #MapYourTaste
• Navštivte stránky a vyplňte test #MapYourTaste.
• Uvidíte, jak vaše preference ovlivní Mapu chutí.
• Přečtěte si o jednotlivých chutích od ostatních spotřebitelů a našich tvůrců chutí.
• Připojte se ke komunitě Friends of Glass na Twitteru @friendsofglass nebo na Facebooku, případně na stránkách www.friendsofglass.com/tastemap a neuniknou vám žádné novinky o kampani #MapYourTaste. Navíc se můžete podělit o své výsledky a okomentovat, jestli vás překvapily.
• Vychutnejte si ničím nezkalenou chuť potravin a nápojů. Dejte přednost sklu.
Další informace o kampani #MapYourTaste:
Michael Delle Selve, ředitel komunikace, FEVE, m.delleselve@feve.org ,+32 (0)2 5360080
Christian Prior, Weber Shandwick Brussels, +32 (0)2899013, cprior@webershandwick.com NEBO nlawton@webershandwick.com
Popis chuti prostřednictvím Mapy chutí od Friends of Glass:
Slaná, sladká, jemná, kyselá a hořká – pět kategorií, které jsou většinou pokládány za základní parametry při popisu chuti. Toto spektrum lze ještě rozšířit o ostrou a svěží chuť. Organizace Friends of Glass s pomocí světových odborníků sestavila základní mapu chutí. Ta bude sloužit jako podklad kampaně, která se bude dále vyvíjet, jak budou spotřebitelé přidávat své vlastní oblíbené chutě. Experiment je tu pro všechny – mámy, táty, výživové odborníky, dietetiky, milovníky jídla, gurmány vyhledávající luxusní restaurace, profesionální kuchaře, nebo domácí mistry kuchyně, food blogery, mlsné jazýčky, pivní nadšence a domácí sládky – mohli bychom pokračovat do nekonečna.
O skleněných obalech:
Stále větší procento Evropanů v průzkumech (87 % v roce 2014 oproti 74 % v roce 2010) doporučuje sklo jako svou první volbu pro uchování potravin a nápojů. Jasně to dokládá, že spotřebitelé považují sklo za jeden z nejčistších a nereaktivních materiálů. Sklo je vyrobeno z přírodních surovin, je nereaktivní a neobsahuje žádné chemické vrstvy. Díky tomu nemění chuť potravin a nápojů a uchovává aroma a kvalitu obsahu. Znamená to také, že skleněné obaly mohou omezit plýtvání potravinami, protože prodlužují jejich trvanlivost. Zdravotní a bezpečnostní výhody skleněných obalů byly také důkladně vědecky testovány.
O Friends of Glass:
Friends of Glass je vlivné evropské spotřebitelské fórum, které podporuje a prosazuje právo spotřebitele vybrat si potraviny a nápoje ve skleněných obalech. Sdružuje všechny, kdo věří, že sklo je jasnou volbou pro zachování chuti, zdraví a životní prostředí. Fórum Friends of Glass vzniklo v roce 2009 z popudu Evropské federace výrobců obalového skla (FEVE) na základě celoevropského průzkumu objednaného organizací FEVE v září 2008 u agentury InSites, v němž se zjistilo, že 74 % evropských spotřebitelů dává u potravin a nápojů přednost skleněným obalům. Dnes jejich podíl vzrostl na 87 %.
O sdružení FEVE:
FEVE (Evropská federace výrobců obalového skla) je sdružením evropských výrobců skleněných obalů a strojově vyráběného skleněného nádobí. Federace zastupuje průmysl obalového skla na mezinárodní a evropské úrovni a slouží jako fórum pro hledání odpovědí na společné otázky. FEVE vede s evropskými institucemi a agenturami stálý dialog o environmentálních a jiných důležitých otázkách. Federace podporuje skleněné obaly a recyklaci skla a doplňuje tak aktivity sklářského průmyslu na národních úrovních.
#MapYourTaste
Zdroj: Vetropack