[quote]Frýdek-Místek rozšiřuje projekt MHD zdarma, který město odstartovalo v roce 2011. Od 13. prosince budou moci moci bezplatně využívat městskou hromadnou dopravu také obyvatelé sousedních obcí Dobrá a Nošovice. Celkem tak Frýdek-Místek nabídne zdarma spojení s téměř dvaceti mimoměstskými lokalitami, řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.[/quote]

„Jednání o rozšíření MHD zdarma do Dobré a Nošovic trvalo téměř jeden a půl roku. Konečné stanovisko a souhlas s tím, aby MHD zdarma zajížděla i do těchto obcí, musel vyslovit krajský úřad, který je provozovatelem příměstské autobusové dopravy a zajišťuje přepravu cestujících do těchto obcí po své linii,“ uvedla Matějíková.

Cestující využívající MHD zdarma si musí pořídit speciální čipovou kartu, jejíž jednorázové vyřízení stojí 299 korun, na jednu korunu pak přijde roční kupón.

„Je v našem zájmu, aby do města přijíždělo co nejméně osobních vozidel, proto nabízíme alternativu v podobě MHD zdarma, ke které se připojují i okolní obce. Úspora na dopravném jednoznačně motivuje občany k využívání veřejné dopravy,“ uvedl náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD).

Ve městě tak podle něj jezdí méně aut, což znamená nižší prašnost, hlučnost i nižší koncentraci škodlivin z výfukových plynů.

Podle Deutschera je výhodou projektu i to, že do města přijíždějí obyvatelé okolních obcí, kteří v něm dále využívají různé služby nebo tam přijíždějí za studiem, sportem, kulturou či nákupy.

„Obce Dobrá a Nošovice budou přispívat na provoz MHD zdarma částkou 185.000 korun ročně. Jejich občané budou mít možnost bezplatného spojení nejen s Frýdkem-Místkem, ale i dalšími obcemi, do kterých MHD zdarma zajíždí,“ řekl Deutscher.

Projekt MHD zdarma má podle původních plánů fungovat do doby než bude vybudován obchvat města. Vedení radnice ale nevylučuje, že by i poté mohl zůstat zachován.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno