Ještě v průběhu září přepraví Gebrüder Weiss trolejbusy pro plzeňskou Škoda Electric a.s. Ty pojedou po železnici z Plzně do města Urgench v oblasti Xorazm v Uzbekistánu.
Jedná se trolejbusy 24Tr o rozměrech: D 12740 x Š 2490 x V 3400 mm. Hmotnost jednoho trolejbusu je 12 200 kg. Vzdálenost přepravy činí 6500 km.
Gebrüder Weiss zajišťuje přepravu, proclení zásilky, kompletaci patřičné dokumentace pro bezproblémový průjezd hranicemi, reexpedici v Čierne nad Tisou, překlad v ukrajinském Čopu, zajištění a upevnění zásilky na 2osé plošinové železniční vozy typu Kbkk. Dále je podmínkou převzetí trolejbusů ze strany ukrajinských železnic odmontování všech snadno demontovatelných součástí a uložení dovnitř trolejbusu a sepsání jejich seznamu, který musí být k zásilce přiložen.
Trolejbusy musí být řádně zabaleny. Základním požadavkem přitom bylo maximální eliminování rizik poškození trolejbusových skříní – škrábanců, rozbití oken atd. Při balení bylo provedeno krytí předních a zadních oken plošným materiálem osb, krytí skříně netkanou textilií a finální zabalení do teplem smrštitelné folie. Takovéto fólie používá např. armáda USA pro transport zásilek. Zejména tloušťka folie zajistí, že po tepelném opracování a napnutí je konečný obal pevný a do značné míry tak nahrazuje balení do beden z překližky nebo osb. Výhodou pak je, že zabalením do teplem smrštitelné folie nedochází – ve srovnání s bedněním – k nárůstu přepravních rozměrů zásilky. Při přepravě trolejbusů se jedná o přepravu s překročenou ložnou mírou a další zvětšování rozměrů po zabalení bylo nežádoucí. S ohledem na požadavky ukrajinských železnic musela být zásilka nakonec ještě kryta obyčejnou plastovou plachtou. Balení prováděla pro Gebrüder Weiss společnost SANDER SUPPORT LOGISTIC s.r.o.
Zásilka na své cestě projíždí šesti státy: Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Rusko, Kazachstán a Uzbekistán. Doba přepravy se původně odhadovala na 35 dní, ale díky profesionálnímu balení společnosti SANDER SUPPORT LOGISTIC a dokonalé dokumentaci Škoda Electric nebyla zásilka nikdy zastavena a podrobně zkoumána celními orgány v žádné ze zemí transitu. Doba přepravy nakonec činila 19 dní včetně překládky v Čopu na širokorozchodnou železnici. Zásilka měla též ozbrojený doprovod na trase Čop – Urgench.
První 4 trolejbusy jsou nyní již na místě určení u příjemce a dalších 5 bude přepraveno koncem září.
Zdroj:elogistika.info